ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Yaz Geldi: Güneşe Dikkat!

Güneş bunaltıyor. Sıcak ya da güneş çarpmasına karşı dikkatli olmamız gerekiyor. Özellikle çocuklar ve yaşlılar güneş çarpmasında en riskli grupları oluşturuyor. Koruyucu önlemleri bu yüzden ihmal etmeyin. Gerekmedikçe güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde dışarıya çıkmayın. Çıkarsanız da şapkayı başınızdan, suyu çantanızdan eksik etmeyin. Yürümek için gölgeyi tercih edin, kısa aralıklarla mola verin, bunaldığınızı hissettiğiniz anda yüzünüzü yıkayın ve dinlenin.

Güneş çarpması nasıl anlaşılır?
Güneş çarpması ve bu nedenle oluşabilecek aşırı su kaybı kendini ilk olarak yüksek ateşle gösterir. Terleme fazla, nabız çok hızlıdır. Vücut ağrıları, aşırı yorgunluk, hızlı soluk alıp verme, kas krampları gibi belirtiler görülür. Susuzluk hissi ve bilinç bulanıklığı da diğer belirtiler arasında yer alır. Vücut hızla ısınır, yüze hızlı bir kan akışı olur ve yüz kıpkırmızı görünür. Terlemenin kesilmesi, düzensiz ateş (bacaklı ateş) ve yavaş yavaş bilinç kaybı, hastanın ağırlaşmaya başladığını gösterir.

Güneş çarpmasına ilk müdahale
-Hasta güneş altındaysa gölge ve serin bir yere taşıyın.
-Ateşine bakın, nabzını kontrol edin.
-Nabız hızlı, ateş de yüksek ise hemen uzmanlardan yardım isteyin.
-Sağlık ekibi gelene kadar hastanızın bilincini kontrol edin. Bilinci açık ise hastayı yarı oturur pozisyonda bekletin. Eğer bilinci kapalıysa hastanızı sırt üstü yatırıp başını sola doğru yatırın.
-Hastaya soğuk duş aldırın ya da duruma göre kasıklarına, el ve ayak bileklerine, başına ve boynuna soğuk kompresler uygulayın.
-Hastanın bilinci açık ise alkolsüz ve soğuk içecekler -tercihen su- içirmeye gayret edin. Bilinci kapalıysa ya da bulanıksa hastanıza bir şey içirmeye çalışmayın.
 

PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

güneşin verdiği zararlı etkilerden korunmak için dışarı çıkarken mutlaka UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan güneş kremleri sürmek gerekir

kartanesi - 19-01-2013 05:28
krem sürmeli

alleez - 27-04-2012 07:54
verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkürler

ilknur05 - 14-01-2012 07:28
çok faydalı bilgiler teşekkürler


mehtap - 29-03-2011 04:33
güneşin verdiği azrarlı etkiler daha fazla..

gülüm42 - 28-03-2011 08:58
vediğiniz bilgiler çok güzel,yazın sıcaklarda fazla dışarı çıkmamaya gayret ediyorum,

cenan - 10-03-2011 09:31
SAĞLIK - GÜZELLİK
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları