ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Sağlıksız zayıflama diyetlerinden kaçının

Diyet ama nasıl?

Konusunda uzman diyetisyenlere danışmaksızın oluşturulan, bilimsellik ve pratiklikten uzak diyetler, kişinin sağlığını bozabilir.
ahar ayları gelip de yaz yaklaşırken herkesi bir kilo telaşı alır. Kışlık kalın kıyafetlerin yerini alacak ince ve bedeni gösteren giysiler özellikle beden imajına önem veren genç bayanları haklı bir kaygıya sokar. Bölgesel yağlanmadan veya baş edilemeyen artan kilolardan şikâyet edenler, ayaküstü zayıflama reçeteleri soranlar, sanki sağlıklı beslenmeye ihtiyacımız yokmuş gibi mucize veya şok diyet beklentisi içinde olanların sayısı bir hayli kabarıktır. Üstelik gazete ve televizyonlardaki magazin programları bu kaygıyı artıracak şekilde hatalı, eksik ve akıl karıştıran bilgilerle doludur. Oysa konusunda uzman diyetisyenlere danışmaksızın oluşturulan, bilimsellik ve pratiklikten uzak diyetler (çok düşük kalorili veya tek besin diyeti, sadece su içme, tek öğün yeme, yağsız yeme, özel ürünlerle diyet vb.) kişinin sağlığını bozabilir.
Bu diyetlerin hayata ve kişiye uyması ve uygulanması zordur. Çabuk terk edilirler, hepsi her hafta tekrarlanan “pazartesi diyete başlama sendromu” ile sonuçlanır. Büyük umutlarla zayıflatan veya incelten kremlerin, tozların, otların, hapların, terleten eşofman veya aletlerin peşinde koşarken umutlar söner ve hem keseye hem bedene onulmaz zararlar verilir.

Sağlıklı zayıflamak için
Kilo problemi ile bize başvuran danışanlarımızın pek çoğu, birlikte oluşturduğumuz alternatifli listelerden ve kendilerine verilen 6-7 seanslık beslenme davranışını değiştirmeye yönelik eğitimlerden sonra diyeti yanlış bildiklerini, hatta önceden bu kadar fazla yemediklerini mutlaka vurguluyorlar. Özellikle diyetisyen olmayan kişilerden aldıkları sağlıksız ve akla zarar listelerle karşılaştırıldığında vücutlarına ve kendilerine yaptıkları haksızlığı fark ediyorlar. Peki, bu kadar akıl dışı davranmak neden? Toplumdaki beslenme bilincinin ve eğitiminin erken yaşlarda başlama- ması ve okullardaki beslenme eğitiminin zamanında ve konusunda uzman kişilerce verilmemesi nedenlerden yalnızca biri. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde, bedensel imajın sağlığı solladığı bir gerçek ve bu gerçeğin oluşturduğu koca bir sektör ile bu sektörde diyetisyen olmayan ama “diyetisyen” unvanını kullanıp insan sağlığı ile oynayan pek çok kişi hep oldu. Oysa sağlığın en temel öğesi ve koruyucusu “sağlıklı beslenme”dir. Zayıflamak veya incelmek söz konusu olsa bile vücuda gerekli olan günlük enerji miktarı ve besin öğeleri
yeterince alınmalıdır. Vücuda uygun, düzenli yapılan bir aktivite ile desteklenmiş sağlıklı beslenme modelini yaşam tarzı haline ge-tirmek formda olmayı ve kalmayı kolaylaştırır.

Anneler bilinçlenmeli
Toplumdaki “sağlıklı beslenme bilinci”ni arttırmak, kadınların bilinçlenmesi ile mümkün olabilir. Özellikle her anne adayının ve her emzikli annenin önce kendisini sonra da bebeğini ve aile fertlerini doğru besleyecek bilgiyi öğrenmesi çok yararlı olacaktır.
Annelerin veya ebeveynlerin mutlaka sağlıklı, pratik alternatifli bilimsel diyet listeleri sunan, konusunda uzman ve daima doğal, yeterli ve dengeli beslenmeyi öğretecek bir diyetisyenle buluşması gerekir.
Unutmayalım ki diyet asla aç kalmak, yağsız, tatsız-tuzsuz yemek değildir, hatta beslenmemek ve toplumdan soyutlanmak asla değildir. Sağlıcakla ve sağlıklı beslenerek kalın!


Fatoş Özcan
Uzman Diyetisyen - Diyabet Diyetisyeni
[ozcanfatos@hotmail.com]

 

PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

teşekkürler

alleez - 27-04-2012 07:51
faydalı bilgileriniz için teşekkürler

ilknur05 - 16-01-2012 09:28
aslında abur cuburdan kaçınmalıyız .bol bol yürüyüş yapmalıyız .

nıluferdonmez - 09-08-2011 08:49
Hızlı kilo verdiren diyetlere karşıyım ,sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmek gerektiğini düşünüyorum

hepleziz - 27-04-2011 11:42
çok faydalı ve doğru bilgiler

naime - 17-02-2011 04:24
SAĞLIK - GÜZELLİK
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları