ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Rengarenk yaz meyveleri

Yazın gelişiyle tezgahları rengarenk meyveler süslemeye başladı. İşte hem lezzetli hem faydalı yaz meyvelerinden sizler için bir demet…

Çilek: Vücuda kuvvet verir. Kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler. Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında çok faydalıdır. Bağırsak kurtlarını döker, idrar söktürür. Kanı temizler. Diş etlerini güçlendirir ve ağız kokusunu giderir. Sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi azaltır. Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Cildi nemlendirir, tazelik ve güzellik verir.

Erik: Bünyesinde B1, B2, B3, B6, A, C ve E vitaminleri, protein, karbonhidrat, selüloz; mineral olarak da kalsiyum, sodyum, demir, potasyum ve magnezyum bulunur. Sinir sistemini takviye eder. Kanı temizler ve kansızlığa çare olur.

Kiraz: Güçlü bir ağrı kesicidir. 20 kirazda 12-25 miligram arası antosiyanin maddesi bulunduğu ve bu maddenin ağrı kesici etkisinin Aspirin'den on kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Kolesterolü ve kan şekerini düşürür. Kirazda bulunan flavanoidler antioksidan etki yapar, kabızlık gidericidir. Böbreklerin taş ve kum yapmasını önler ve varsa zamanla döker.

Karpuz: Hem likopen hem de vitamin ve mineral açısından zengin, antioksidan kapasitesi yüksek bir yaz meyvesidir. Böbrekleri çalıştırır, idrar söktürür. Böbreklerde ve kanda biriken üre ve ürat tuzlarını temizler, kanseri önler.

Üzüm: Bol miktarda vitamin, potasyum ve demir içerir. En önemli özelliği kan yapmasıdır. Ayrıca bedeni ve zihni güçlendirir. Zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Yüksek tansiyonu düşürür. Mide ülseri, gastrit, karaciğer hastalıkları, dalak rahatsızlıkları, romatizma ve mafsal iltihaplarında faydalıdır. Kabızlığı giderir. Cilt güzelliği sağlar.


 

PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

yaz meyvelerinin hepsi birbirinden güzel özelliklede yeşil erik...

kartanesi - 18-01-2013 11:23
yaz çok güzel

alleez - 27-04-2012 07:53
hepsi devitamin deposu .

nıluferdonmez - 08-08-2011 08:36
olsada yesek..

gülüm42 - 28-03-2011 08:55
en sevdiğim meyveler...yaz gelsin biran önce..

nuraygun - 18-03-2011 11:25
olsada yesek,taze taze.

cenan - 10-03-2011 09:27
bütün vitaminler meyve ve sebzelerde....çok sağlıksız besleniyoruz

GÜLHAN - 19-02-2011 02:13
SAĞLIK - GÜZELLİK
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları