ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Kış yaklaşırken sağlıklı besleniyor muyuz?

“Gündelik hayattaki kötü beslenme alışkanlıklarımız, pek çok rahatsızlığımızın da kaynağını oluşturuyor.”
Kış yaklaşırken vücudu-muzu koruyan, enerjimizi daha iyi kullan-mamızı sağlayan, kendimizi iyi hissettiren sisteme bağışıklık sistemi diyoruz. Doğuştan sahip olduğumuz, belki de hayattaki en büyük şansımız olan bu sistem, bedenimizin en büyük destekçisi. Güçlü bir bağışıklık sistemi için iyi dengelenmiş, yeterli ve sağlıklı bir beslenme, kilo kontrolü ve günlük yaşamdaki duygusal ve zihinsel değişikliklerin üstesinden gelebilen sağlıklı bir ruh hali gerekiyor.

Kötü beslenme ve sonuçları
Okul ve iş yerlerindeki fast-food beslenme tarzının egemen olduğu günü-müzde, beslenmeye yer ve zaman bulamayıp ayaküstü atıştırmalarla günümüzü geçiriyoruz. Fakat günlük halsizlik, mutsuzluk, umutsuzluk, sinirlilik, dikkat dağınıklığı, sabırsızlık, çabuk yorulma, sık hastalanma gibi olum-suzlukların kötü beslenmemizden kaynaklandığını aklımıza bile getirmi-yoruz.
Sağlıklı olmak için sadece ideal kiloda olmamız yetmez, aynı zamanda fiziksel, zihinsel ve ruhsal iyilik halimizin sürdürülmesi gerekir ve bunun yolu mutlaka sağlıklı beslenmeden geçer. Sağlıklı beslene-mediğimizde ise kilo azlığı veya fazlalığı (obezite), metabolik sendrom, eklem, sindirim ve sinir sistemi hastalıkları, kanser, diyabet, kalp-damar hastalıkları vb. hastalıklara yatkınlığımız artar. Yiyeceklerin içindeki besin öğelerinin eksik alınması, dikkat eksikliği, endişe, idrak zorluğu, hiperaktivite bozukluğu, disleksi (öğrenme bozuklukları) gibi bellek sorunlarına da yol açarak öğrenme performansımızı azaltır.

Nasıl sağlıklı beslenebiliriz?
Bir kişi günlük olarak yeterli enerjisini alıyor ve bu enerjiyi vücut için elzem olan besin öğelerinden karşılıyorsa sağlıklı besleniyor demektir. Pratikte sağlıklı (yeterli ve dengeli) beslenmek için tüm ana besin gruplarını (et, süt-yoğurt, tahıl, sebze-meyve) her ana öğünde bir arada yemek, bio yararlılığı artıracak şekilde karışık ve sarı, beyaz, kırmızı, yeşil, mor gibi çok renkli beslenmek ve özellikle her türlü sebze ve meyveyi mevsiminde tüketmek yeterlidir. Böylece gerekli tüm vitamin ve mineralleri vücudumuza almış ve bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmiş oluruz.

Fatoş Özcan
Uzman Diyetisyen - Diyabet Diyetisyeni
ozcanfatos@hotmail.com

 

PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

az az yemek

alleez - 27-04-2012 07:49
herşeyden ölçülü yemek lazım

nıluferdonmez - 17-10-2011 09:53
saglıklı beslenmek önemli..

gülüm42 - 28-03-2011 08:54
çok faydalı bilgiler

mehtap - 11-02-2011 12:25
SAĞLIK - GÜZELLİK
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları