ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Eyvah! Hiperaktivite!

Hiperaktivite, anne babaların belki de ayırt etmekte en çok zorlandıkları davranış problemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle çocuklarını sadece “fazla hareketli” olarak nitelendiren ebeveynlerin, belirtileri gözden kaçırmamaları ve gerekli adımları atmaları çok önemli.

Hiperaktivite nedir?
Hiperaktivite bozukluğu, bireyin yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmayan aşırı hareketlilik, istekleri erteleyememe ve dikkat sorunlarıyla kendini gösteren bir psikiyatrik bozukluktur.

En temel belirtileri
Dikkat eksikliği:Hiperaktivitenin en temel belirtilerinden biridir. Dikkatin belirli bir noktaya toplanamaması ve kolayca dağılması, dağınıklık, unutkanlık, eşyaları kaybetme gibi durumlarla ortaya çıkar.

Aşırı hareketlilik: Uzun süre yerinde oturamama, otururken elin ayağın kıpır kıpır olması, çoğu zaman hareket halinde olma, çok konuşma gibi belirtilerle kendini gösterir.

Dürtüsellik: Acelecilik, istekleri erteleyememe, söz kesme, düşündüğünü hemen yapma, aklına geleni geldiği anda söyleme, sırasını beklemekte güçlük çekme gibi davranışlar bu belirtiyi işaret eder.

Bu davranışların en az yarısının, en az 6 aydır ve birden fazla ortamda görülüyor olması durumunda hiperaktiviteden şüphelenmek ve bir uzmana başvurmakta fayda vardır.

Tedavisi
Tedavi konusunda temel yaklaşım ve en iyi netice veren seçenek ilaç tedavisidir. Türkiye’de mevcut ilaçlarla dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir. İlaç tedavisine ek olarak pedagojik eğitimle dikkat süresini artırma ve davranışçı tedavi yaklaşımları uygulanmasında yarar vardır.
 

PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

zeki olurlar ama toplumla uyuşamazlar hayatları zorlaşır

alleez - 27-04-2012 07:00
bu tür çocuklar çokda zeki oluyorlar

neslihankoçak - 28-02-2012 10:38
SAĞLIK - GÜZELLİK
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları