ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Çocuklar ve sağlıklı beslenme

Fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden pek çok değişikliği yaşamaya başlayan okul çağındaki çocuk ve ergenlerin, artan besin gereksinimlerini karşılamak için besleyici ve tamamlayıcı gıdalara ağırlık verilmelidir.

Okul ve özellikle ergenlik çağındaki çocuklarda fiziksel, biyokimyasal, ruhsal ve sosyal yönden önemli değişiklikler gözlenir ve hızlı büyüme gerçekleşir. Dolayısıyla bu çağın artmış besin gereksinimleri büyük bir önem taşır.

Hastalıklara davetiye
Çocuğun sağlıklı vücut gelişimi için vücudun yapı taşı olan kaliteli proteinin yeterli verilmesi ve hızlı büyüme dönemi için enerjinin özellikle iyi karbonhidratlardan sağlanması gerekir. Vücut ısısının
denetimi için yeterince yağ tüketilmesi ve özellikle çeşitli vitamin ve minerallerle bağışıklık sisteminin desteklenmesi de önemlidir. Çünkü beslenme yetersizliği ve dengesizliği kısa vadede (şişmanlık, zayıflık, kansızlık, kabızlık, halsizlik vb), uzun vadede (gelişme geriliği, boy kısalığı, algılama ve dikkat eksikliği, hiperaktivite ve psikolojik problemler, obesite, kalp-damar, şeker, eklem, sindirim, solunum hastalıkları ile kanser riskinde artış…vb) çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

Bedensel imaj önem kazanır
Ayrıca bu dönemde bedensel imaj çok önemlidir ve kiloyla ilgili saplantılar, aşırı zayıflık veya şişmanlık, hareketsizlik, içe kapanma, asosyal olma gibi psikolojik sorunları tetikleyerek beslenmeyi de olumsuz etkileyebilir. Oysa amaç, sağlıklı büyüme ve gelişmeyi sağlamak, çocuğun beden ölçülerini, hücrelerinin yapı ve işlevini, motor ve bilişsel yeteneklerini artırmaktır. Bunu yapabilmenin en basit ve kolay yolu her öğünde tüm besin gruplarından tüketmektir.

Sabah kahvaltısı önemli
Bu yaş grubu çocuklarda en fazla gözlenen problemlerden biri de “öğün atlamak, kahvaltı yapmamak”tır. Aileler maalesef çocuklarını geç yatırıp geç kaldırdıklarından sabah kahvaltısı yapmadan okula giden çocuk sayısı oldukça fazladır. Kahvaltı, her yaş grubu için günün en önemli öğünüdür. Kan şekeri düzeyinin dengelenmesinde, hafızanın ve algılamanın artmasında, dikkatin derse yoğunlaşmasında ve çocuğun güne daha dinamik başlamasında çok etkilidir.

Beslenme dersi olmalı
Okul öncesi dönemde başlaması gereken beslenme eğitiminin pedogojik formasyon eğitimi almış “beslenme ve diyet uzmanları”nca okullarda verilmesi gerekir. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “beslenme” dersinin eğitim ve öğretim programlarına dahil edilmesi, etkin eğitim için görsel ve işitsel araçlarla tiyatro, piyes, öykü, drama, oyun ve doğaçlama yöntemlerinin uygulanması ve geliştirilmesi gerekir.

Besleyici ve tamamlayıcı gıdalar
Aileler her okulun beslenme programına bağlı olarak çocuğun beslenme çantasına; mevsimlik taze meyve, kuru kayısı içine konmuş fındık, ceviz veya badem, pestil, cevizli sucuk, süt, meyveli yoğurt, ayran, su, ev yapımı limonata, ev yapımı kuruyemişli kek ve poğaça gibi besleyici ve tamamlayıcı gıdalar koyabilirler. Okulda yemek verilmiyorsa, tam buğday veya demir takviyeli büyümek ekmekleri içine et grubundan bir gıda ile marul ve salatalık takviyeli sandviç hazırlanabilir. Yanına ayran, taze meyve suyu, su veya çocuğun severek yiyebileceği taze meyve, salatalık, havuç verilebilir. Ya da saklama kabında susuz az yağlı ev yemekleri veya termosta çorba konabilir. Ton balıklı salata veya kuru baklagil yemekleri veya makarnalı ve patates haşlamalı salatalar da tercih edilebilir.

Fatoş Özcan
Uzman Diyetisyen - Diyabet Diyetisyeni
[ozcanfatos@hotmail.com]

PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

bilgiler için teşekkürler

alleez - 27-04-2012 07:54
çocukların gelişimi için beslenme çok önemli sadece anne ve babayla sınırlı degildir bu konu


neslihankoçak - 27-02-2012 11:28
bencede verilmeli okullarda eğitim çocuklara artı velilere.

derviş - 10-05-2011 01:23
sağlam temeller atmak önemli bunun için öncelik ailede tabi okullarda da haftada bir ek ders gibi anlatılmalı ki sağlıklı nesiller yetişsin ve yetiştirsin

burcut - 02-05-2011 01:09
Çocukların sağlıklı beslenmesi konusunda hem aileye hem okula iş düşüyor ..

hepleziz - 27-04-2011 11:33
bu konuda anneler babalar kadar sınıf öğretmenleri de bilinçlendirilmeli

mehtap - 01-03-2011 04:32
SAĞLIK - GÜZELLİK
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları