ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Baharın müjdecisi: ÇAĞLA

Bahar aylarının ilk meyvelerinden olan çağla lezzetinin yanı sıra sağlığımız için de son derece faydalı. İşte karşınızda efsanelere konu olan meyve!

Baharın gelişini haber veren birkaç meyve vardır. Erik ve badem bunların başında gelir. Pembe beyaz çiçekleri ile bize “Merhaba!” dedikleri andan itibaren artık yaza geri sayabiliriz demektir. Çağla hafif buruk ekşimsi tadı ile bahar meyvelerinin vaz-geçilmezlerindendir. Mevsiminden başka hiçbir zaman bulamayacağınız bu nadide meyve bademin olgunlaşmadan önceki halidir.
Grimsi, puslu bir yeşil renge sahiptir. Hatta bu renk halk arasında “çağla yeşili” olarak adlandırılır. Çağla, çoğu zaman çekirdeği ile beraber tuza batırılarak taze olarak yenir. Bazı yörelerde çağladan “çağla aşı” denen yemek de yapılır.

Kansere karşı bir avuç çağla
Sadece ilkbaharda ve kısa bir süre için bulunabilen çağladan olabildiğince çok yararlanmak gerekiyor. Yüksek dozda C ve E vitamini ve selenyum ihtiva eden çağla, hem bağışıklık sistemini güçlendiriyor hem de kansere karşı koruma sağlıyor.

Tanrıları birbirine düşüren meyve
Çağla mitolojide de adı geçen meyvelerden. Efsaneye göre Irmak Tanrısı’nın kızı ilkbaharın ilk çağlasını yemiş ve çağladan hamile kalmış. Bu birleşmeden Attis dünyaya gelmiş. Attis’in güzelliğine bereket tanrısı Kibele karşı koyamamış. Kibele Attis’e tapınaklarından birinin bekçiliğini vermiş ve aşkının karşılığında ondan sadakatini istemiş. Ancak Attis Kibele’ye sadık kalmamış. Kibele de ceza olarak Attis’i delirtmiş. Deliren Attis, kendini hadım etmek suretiyle öldürmüş. Kibele Attis’e yaptıklarından son derece pişman olmuş ve onun vücudunun asla çürümemesi için Zeus’tan söz almış. Bir badem ağacından dünyaya gelmiş olduğundan dolayı da Attis’in her baharda yeniden dirildiği varsayılır.
 

PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

olsada yesek:)

kartanesi - 25-01-2013 03:26
buruşturur ağzı

alleez - 27-04-2012 07:52
dün pazarda gördüm çıkmış

gülüm42 - 28-03-2011 08:56
yaşasın yine zamanı geldi...

nuraygun - 18-03-2011 11:24
çağlayı il defa bu sene gördüm ve tattım.aynı eriğe benziyo

cenan - 10-03-2011 09:37
bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum

naime - 17-02-2011 04:22
çok severim her bahar mutlaka yerim

mehtap - 11-02-2011 12:24
SAĞLIK - GÜZELLİK
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları