ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Zemin Döşemesi Nasıl Seçmeli?


Sert zemin malzemeleri, dayanıklı yapı ları ve estetik duruşlarıyla herkes tarafı ndan beğenilir. Doku ve dış görünüm farklılıklarıyla oldukça fazla çeşide sahip olan zemin döşemeleri arasında size uygun olanı seçebilirsiniz. Ahşaptan seramiğe, taştan mermere kadar pekçok çeşidi bulunan sert zemin malzemelerinin günümüzde bir çok renk ve doku alternatifi de bulunuyor.
Sıcak parke
Estetik oldukları kadar uzun yıllar kullanışlılık da sağlayan bu zemin malzemelerinden bazıları yıllar içinde eskiyerek daha değerli hale bile gelebiliyor. Özellikle parke döşemeler yaşam alanları için iyi bir tercih sayılabilir. Sıcaklığı vurgulayan yapısıyla parkeler yaşam alanlarına davetkar bir görünüm kazandırır. Kaliteli bir ahşap zemin döşemesi yıllara meydan okuyarak hiçbir zaman modasını kaybetmez. Masif parke döşemeler ya da ahşap rabıtalar fiyatları nedeniyle bütçenize uygun olmayabilir.

Bu sebeple son yıllarda öne çıkan ve gerçek parke zemin döşemelerini andıran PVC esaslı sert zemin malzemelerini de tercih edebilirsiniz. Bunların içinde laminant ve lamineler sizin için ideal bir seçim olabilir. Dünyadaki ekolojik farkındalıkla birlikte hızla ivmelenen doğal malzemelere yöneliş zeminde de kendini gösteriyor. Bambu zemin döşemeleri doğa dostu olmaları nedeniyle oldukça tercih ediliyor.

Bu kadar popüler olmasının bir nedeni de bambunun doğaya hiç zarar vermeden elde edilmesi ve kaynakların sürdürülebilirliliğ ine katkıda bulunuyor olması. Bambu çok çabuk büyüyen bir bitki. Biçtiğiniz zaman köklerine zarar vermezsiniz. Bambu işlendikten sonra en az parke kadar sertleştiğinden oldukça sağlam bir zemin malzemesine dönüşür. Çoçuklu bir aileniz ya da evcil hayvanınız varsa bu tarz bir sert zemin malzemesini rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir
Evim Dergisi'nin size özel hediyesi "Tadilattan Dekorasyona Ev Hakkında 250 Soru&Cevap" e-Kitabını indirmek için tıklayın!
Dayanıklı seramik
Son yılların yükselen malzemelerinden olan seramik zeminler farklı etkileri ve dokularıyla yaşam alanlarına ayrıcalık katıyor. Taş, parke ya da mermer görünümlü seramiklerle hesaplı yoldan dayanı klı bir zemine sahip olabilirsiniz. Yaşam alanlarında kesintisiz bir görünüm yakalamak isteyenler için seramik uygun bir tercih olabilir.

Özellikle son zamanlarda üreticilerin yarattığı koleksiyonlar bu hissiyatı pekiştiriyor, aynı malzemenin hem dış hem de iç mekan koleksiyonları yla evinizde bütünlük sağlayabilirsiniz. Seramik zemin döşemelerinin ebatları ve döşeme seçenekleri de mekanlarda farklı etkiler yaratabilir. Bu sebeple seramiklerin mozaikten 120 cm.2'ye kadar farklı ebat seçenekleri bulunuyor. Özellikle büyük karolar açık plan ve geniş yaşam alanlarında muhteşem bir etki yaratmanıza sağlar. Bakımlarının kolaylığı ve fiyat avantajı ile seramik zemin döşemeleri daha uzun süre gözde olacağa benziyor.

Ahşaba dair ipuçları
Ahşaba uygulayacağınız bazı basit önlemler ve bakımla bu zemin malzemesini uzun yıllar kullanabilirsiniz:

1. Mobilyalarınızı zemin üzerinde kaydırarak çekmemeye özen gösterin.
2. Sert ayaklı mobilyaların altına keçe pedler yerleştirin.
3. Her beş yılda bir parkelerinizi zımparalayarak cila attırın.

İlginizi çekebilir
Evim Dergisi'nin size özel hediyesi "Tadilattan Dekorasyona Ev Hakkında 250 Soru&Cevap" e-Kitabını indirmek için tıklayın!
 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları