ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Zara’nın Köle İşçileri


Firmanın Brezilya’daki tedarikçisi, çalışanlarını köleliğe yakın şartlar altında çalıştırmakla suçlanıyor.

Brezilya Çalışma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Zara firmasının Brezilyalı tedarikçisinin işçilerini insani olmayan, “köleliğe yakın” koşullarda çalıştırdığı yönündeki iddialar üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Savcılık, Brezilya’nın San Paolo eyaletindeki soruşturmaya mayıs ayında başladı. Eyaletin 130 kilometre güneyindeki Americana’da çeşitli fabrikalara düzenlenen baskınlarda, sağlığa zararlı koşullarda çalışan 52 Bolivyalı bulundu.

İşçilerin günde 14 saate yakın çalıştırıldığı, bazılarının çalışma izninin bulunmadığı ve geceleri fabrikada uyudukları belirtildi.

DAHA ÖNCE ONLARCA PARA CEZASI ALDI
Zara’nın sahibi İspanyol Inditex ile Brezilyalı Rhodes firmaları arasında yapılan üretim anlaşmasına rağmen, Rhodes’in işleri kayıtsız işçileri sağlıksız koşullarda çalıştıran başka firmalara devrettiği bildirildi.

Zara’nın Madrid’deki merkezinden yapılan açıklamada, Zara şubeleri için Brezilya’da üretim yapan işletmenin, izinsiz olarak dışarıya iş verdiğini ve bu tür vakaların tekrarlanmaması için Brezilyalı yetkililerle işbirliği yapılacağı belirtildi.

Brezilya Çalışma Bakanlığı, şimdiye kadar Zara’ya çeşitli nedenlerden ötürü 50'nin üzerinde para cezası verildiğini kaydetti. Zara, 78 ülkede 5 bin 154 mağaza işletiyor.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

bu kadar uzaga gitmeye ne gerek var ki günümüz türkiyesinde dahi daha ağır şartlarda çalışmak zorunda olan insanlarımız hala mevcut

güliz - 23-08-2011 04:05
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları