ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?


 

 

Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama günü belli bir yaştan sonra her kadının hayatına giren bir olgudur. Bu nedenle yumurtlama günü cinsel sağlığına önem veren her kadın tarafından bilinmesi gereken bir dönemdir. Adet dönemine bağlı olarak vücuttaki fiziksel değişimler gözlenir ve bu gün hesaplanabilir.

 

Yumurtlama (ovülasyon) dönemi hamilelik için en uygun günleri ifade eder. Bu dönemde gebe kalma şansı çok yüksektir. Bununla birlikte istenmeyen hamilelikler için de riskli bir dönemdir. Bu yüzden hamilelik istemeyen kadınlar yumurtlama dönemini hesaplamalı ve bu günler süresince ilişkiye girmeyerek önlemini almalıdır.

 

Yumurtlama Dönemi Belirtileri

Yumurtlama dönemi her kadında değişiklik gösterir. Adet kanamasının başladığı tarihten 14 gün önce gerçekleşir. Adet döngüsü 28 gün olan kadınlarda ovülasyon 14. gündür. Eğer döngü 35 gün ise ovülasyon 21. günde gerçekleşir. Bu dönemde belirgin olarak gözlenen fiziksel değişimler vardır: Göğüslerde hassasiyet, vücut sıvısının artması, vajinal akıntıların artması, karın bölgesi ve kasıklarda ağrı hissi. 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları