ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Yenidoğan Cilt Bakımı

11 Mayıs'ta Uni Baby ve Çocuk Hemşireliği Derneği tarafından gerçekleştirilen “Yenidoğanda Kanıt Temelli Cilt Bakımı İstanbul Sempozyumu”nda yenidoğan cildinin temizliği, ilk banyo, göbek-sünnet bakımı ve pişik sorunu gibi konular hakkında paneller düzenlendi.

Uni Baby ve Çocuk Hemşireliği Derneği tarafından düzenlenen “Yenidoğanda Kanıt Temelli Cilt Bakımı İstanbul Sempozyumu” 11 Mayıs'ta Mövenpick Hotel'de gerçekleştirildi. Çocuk Hemşireliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Suzan Yıldız ve Ataman İlaç ve Kozmetik Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Ataman Özbay'ın açılış konuşmasıyla başlayan sempozyum kapsamında alanında uzman doktorlar; yenidoğan cildinin özelliklerinden pişik sorununa sünnet bakımından dezenfektanların kullanımına kadar pek çok farklı konu hakkında bilgi verdi.

Yenidoğan cildinin özellikleri
Sempozyumda yenidoğan cildinin anatomik ve fizyolojik özellikleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Nüvit Altınkaya şöyle konuştu: “Deri, gelişmekte olan yenidoğanda çok fonksiyonlu koruyucu bir bariyerdir. Bu çok önemli organın yenidoğan ve pretermlerde özellikleri dikkate alınmalıdır. Doğumda deri PH'ı 6'nın üzerindedir. Ancak 4 günde 5'in altına düşer. Asit PH, bakteri ve mantar infeksiyonlarından koruyucudur. Banyo ve topikal uygulamalar asiditeyi değiştirir.”

Banyo suyu sıcaklığı 38-40 derece olmalı

Yenidoğan banyosunda dikkat edilmesi gereken yönleri anlatan Yrd. Doç. Dr. Duygu Gözen şu bilgileri verdi: “Doğumdan sonraki bakım uygulamaları arasında yer alan banyo, bebeği rahatlatan ve hijyen sağlayan bir hemşirelik uygulamasıdır. Banyo uygulamasında dikkat edilmesi gereken özellikleri hemşireler, uygulama süresince ebeveynlere de öğreterek onların bu konudaki endişelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaklardır. Banyoda dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, el yıkamak ve infeksiyon kontrol önlemlerine uymak olmalıdır. Banyo süresinde çevre ısısının korunarak bebeğin vücut ısısında düşüşün engellenmesi, banyo suyu sıcaklığının 38–40 0 C ve oda ısısının da 26-27 0 C olması önemlidir.”

Göbek sünnet bakımı
Dünya Sağlık Örgütü'nün gelişmekte olan ülkelere göbek güdüğünde hiçbir şey kullanılmamasını, gözle görülen bir kirlilik varsa göbeğin temizliği için su-sabun kullanılmasını ve bebek bezinin göbek güdüğünün altından bağlanmasını önerdiğini ifade eden Araştırma Görevlisi Nejla Canbulat, şu bilgileri verdi: “El yıkama göbek güdüğünün bulaşımını önlemede en basit ve etkin yoldur. Ancak standart hijyen uygulamalarının yerine getirilmediği ülkeler için farklı uygulamalara ihtiyaç olduğu görülmektedir. Yeterli hijyen sağlandığı koşullarda göbek bakımında en etkili yöntem göbek kordonunun kuru, doğal ve temiz tutulmasıdır.”Nemlendirici ve yumuşatıcı ürünler
Yenidoğanda cilt bakımının önemine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Ayşe Karakoç Tarı panel kapsamında şu bilgileri verdi: “Nemlendirici ve yumuşatıcı ürünler; kuru cilt tedavisi, normal cildin günlük bakımı ve bazı cilt hastalıklarının yan tedavisinde kullanılmaktadır. Kuru cilt, pürüzlü ve pullu bir görünümle birlikte, ciltte var olabilecek kırmızılık, çatlama veya kaşınma hissi ile tanımlanır. Nemlendirici ürünler, stratum coreum bütünlüğünü korurlar ve bariyer fonksiyonları geliştirirler. Bu yüzden nemlendiriciler, çatlamış ya da kurumuş ciltte bütünlüğü onarmak için kullanılabilirler.”

Yenidoğanlarda boya, parfüm ve koruyucu madde içermeyen ürünlerin seçilmesi minimal kimyasala maruz kalma açısından dikkate alınmalıdır diyen Yrd. Doç. Dr. Ayşe Karakoç Tarı sözlerine şöyle devam etti: “Yenidoğanların yüzde 80'inde ilk 4 hafta içinde pişik gibi herhangi bir cilt problemi görülmektedir. Yenidoğan cildinin su tutma kapasitesi azdır ve doğum sonu corneum tabakası kurur. Yapılan çalışmalar; yenidoğan cilt hijyeni ve temel bakımında 33 haftada küçük pretemler ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan yenidoğanların ayrıcalıklı ve özel olduğunu gösteriyor. Bu bebeklerde cilt bakımı yaşamsal önem taşır. Tüm yenidoğanlarda boya, parfüm ve koruyucu madde içermeyen ürünlerin seçilmesi minimal kimyasala maruz kalma açısından dikkate alınmalıdır.”

Pişik sorunu

Pişiğin bebeklerde yüzde 7-35 oranında en sık görülen deri hastalığı olduğunu söyleyen Araştırma Görevlisi Seda Çağlar şöyle konuştu: “Halk arasında pişik olarak ifade edilen bez dermatiti (diaper dermatit), perinede, perinealtı bölgede ve çevresinde kapalılık, nem ve iritasyon sonucu oluşan bir cilt problemidir. İlk klinik belirtileri deri kuruluğu olabilir. Erken dönemde hafif ödem de görülebilir. Oluşum nedeni, derinin uzun süre idrar ve dışkı ile temas etmesiyle aşırı nem ve sürtünme sonucu tahriş olmasıdır. 9.-12. aylarda gelişmekle birlikte yaşamın ilk 1.–3. haftasından sonra gözlenen bir durumdur.”

Pişik oluşumunu önlemek için Araştırma Görevlisi Seda Çağlar şu önerilerde bulundu: “Bebeğin bezinin sık değiştirilmesi, altının havalandırılması, yüksek emme kapasitesi olan bezlerin tercih edilmesi, bezin sıkı bağlanmaması, alkol içermeyen su emdirilmiş temizleyici mendillerin kullanılması ya da bölgenin ılık su ile temizlenmesi gerekiyor. Her alt değiştirmede koruyucu kremlerin ince bir tabaka halinde sürülmesi ve solunum yollarına zarar verdiği için pudra kullanımından kaçınılması büyük önem taşıyor. Bebeğin alt bezi daha sık değiştirilerek havalandırılmalı, gerekiyorsa bezin markası değiştirilmeli, cilt temizlendikten sonra kuruması beklenerek çinko oksit içeren kremler kalın bir tabaka halinde sürülmelidir.”Hassas ciltler için sadece su ve pamuk
Yenidoğan bebeklerin cildinin doğal koruyucu bariyeri henüz yeterince gelişmediği için enfeksiyonlara karşı açıktır. Yenidoğan bebekler doğal koruyucu asit tabakasına sahip değildir. Ancak bu koruyucu tabaka yerine onları enfeksiyonlara karşı koruyan, vernix denilen bir tabakayla doğarlar. Vernix'e zarar vermeden, annelerin dokunuşu kadar saf tek şey olan Uni Baby Yenidoğan Islak Pamuk Mendil ile bebeklerin cildi ilk günden itibaren güvenle temizlenebilir.

Kimyasal içermeyen şampuan
Türkiye'nin ilk ve tek yenidoğan bebekler için özel olarak geliştirilmiş, patojen etkisi olmayan Uni Baby Yenidoğan Şampuan, Avrupa Birliği standartlarına uygun hammaddeler içeriyor. Yenidoğan bebek cildine özel ve tahriş riski minimize edilmiş olan ürünün, diğer bebek şampuanlarının aksine yenidoğan bebek cildine zarar verecek kimyasal herhangi bir madde içermediği için köpürme oranı daha düşük. (Yenidoğan bebek cildini tahriş edebilecek SLS/SLES, paraben, parfüm, alkol ve boya maddesi içermez.) Suyla durulanarak ciltten hızla uzaklaştırılan ürün, yenidoğan cildinin PH'ına da uyum sağlıyor.

Doğal bakım
Uni Baby Islak Mendilleri, kremli, losyonlu ve parfümsüz çeşitleri ile bebeklerin cildinde güvenle kullanılabiliyor. En saf dokunuşu sunan Petek dokulu ıslak havlular; bez bölgesinde, özel pamuksu ve yumuşak dokusu sayesinde etkili bir temizlik sağlıyor. Uni Baby Islak Mendilleri, düzenli kullanıldığında pişik oluşumun engellenmesine de yardımcı oluyor.
 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

2 çocuk büyüttüm hepsine dikkat ettim uygulamak lazım..

GÜLHAN - 06-01-2011 11:39
2 çoçuğum var herzaman dikkatli ve özenli bi anne olmaya çalıştım

emineburak - 29-08-2010 03:15
oğlum u büyütürken hep bunlara dikkat ettim ,ilk bebeği olanlar bu yazıyı okumalılar


cenan - 20-07-2010 01:15
yakında bebeğim olacak, benim için çok faydalı bilgiler

aysenarmutcu - 09-07-2010 09:56
bunların içinde bence enfeksiyon açısından en önemlisi göbek bakımı

1904 - 17-06-2010 08:00
bebeği olanlar için faydalı bilgilr

Marmelat - 17-05-2010 09:12
bebek bakımı için faydalı bilgiler,bu ürün sadece bebeklerde değil hassas cilde sahip yetşkinler dede kullanılabilir

naime - 14-05-2010 01:39
bebek bakımı için önemli ve faydalı bilgiler annelerin bilinçlendirilmesi açısından bu tür etkinliklerin yurt çapında yapılması lazım

mehtap - 12-05-2010 01:19
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları