ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Yeni yıla girerken alınması gereken güzellik kararları

 

Her yeni yıl; yeni kararlar, yeni hedefler ve yeni başlangıçlar demek. Bu yıl alacağınız kararlar listesine güzelliğinize güzellik katacak şeyleri eklemeye ne dersiniz?

Yeni yılda cildini seven her kadın için alınması gereken güzellik kararlarını belirledik. Bu 10 kural yeni yılda çok daha güzel görünmenize neden olacak. İşte yeni yıl için güzellik kararları...

 

Cildimi her gün temizleyip nemlendireceğim.

Cildi her gün temizlemek ve nemlendirmek, cilt uzmanlarının her zaman üzerinde durduğu bir konu. Bu konuda üşengeçlik yapmayıp aynı dişlerinizi fırçaladığınız gibi cilt temizlemeyi önemli bir rutin haline getirmelisiniz. Bu işlemleri uygularken cilt tipinize uygun temizleme ürünü ve nemlendirici seçmeye özen göstermelisiniz. Uzmanlar, yağlı bir cildiniz varsa yağ içermeyen ürünleri kullanmanızı öneriyor. Kuru bir cilde sahip olanlar ise ekstra nemlendirici yağ içeren ürünleri kullanmalı.

 

Saçlarımı şekillendirirken saç tellerime daha az zarar vereceğim.

Saçlar, şekillendirme ve boyama işlemlerinde fazla ısı ve kimyasallar nedeniyle çok fazla zarar görebiliyor. Yeni yılda saçlarınıza daha iyi davranın ve düzleştircinizin ısısını 200 dereceden yukarı çıkarmayın. Saçlarınıza gereken bakımı yapın, maske uygulayın ve nemlendirin. Saçlarınızda hangi ürünleri kullancağınız konusunda kararsızlığa düşüyorsanız, bir saç uzmanına danışın.

Saç uzmanları, kuru ve yıpranmış saçları olanlara argan yağıyla bakım yapmayıı öneriyor. Saçı daha parlak ve yumuşak yapan argan yağı, saç tellerini pürüzsüz bir görünüme kavuşturuyor.

 

Organik ürünler kullanacağım.

Yeni yılda içeriğinde zararlı kimyasallar bulunan güzellik ürünleri yerine doğal ve organik olanları kullanmayı deneyin. Saçınızdan cildinize kadar her noktada organik ürünler kullanarak sağlığınızı tehlikeye atmamış olursunuz. Özellikle içeriğinde paraben bulunan ürünlerden mutlaka uzak durmalısınız.

 

Makyaj fırçalarımı temizleyecek ve kullandığım ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol edeceğim.

Makyaj fırçalarınızı en son ne zaman temzilediniz? Ya da ne kadar süredir aynı maskarayı kullanıyorsunuz? Bunun gibi sorulara verdiğiniz cevaplar çok uzun tarihler içermemeli. Yeni yılda uzun süredir kullandığınız ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol edin ve eskimiş ürünleri makyaj çantanızdan çıkarın.
Cilt uzmanları, uzun süre kullanılan makyaj fırçalarınn hijyenik olmadığını ve cildinize zarar verebileceğinizi söylüyor. Makyaj fırçasını temizleme konusunda ise bebek şampuanlarıyla yıkamayı öneriyor.

 

Diş bakımıma özen göstereceğim.

Hepimizi sağlıllı ve bembeyaz dişlerin hayalini kurarız. Peki, diş konusundaki bu hayelleri gerçekleştirmek için gerekli özeni gösteriyor musunuz? Yapılan araştırmarda diş fırçalama işlemi esnasında dişlerin %35'nin kirli kaldığını ortaya koydu. Yanlış fırçalama yöntemleri ve arkada kalan dişlere ulaşamama hem diş etleirnde hem de dişlerde soruna yol açabiliyor. Diş eti hastalıkları, diyabet, erken doğum ve kalp hastalıkları gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu sebeple yeni yılda alacağınız en önemli kararlardan biri diş sağlığına özen göstermek olsun.

 

Yeni makyaj teknikleri uygulayacağım.

Bugüne kadar kullanmaya hiç cesaret edemediğiniz kırmızı ruju, yeni yılda makyaj çantanıza eklemeye ne dersiniz? Yeni yılda yorgun yüzünüzü biraz canlandırın ve bugüne kadar hiç yapmadığınız şeyleri deneyin. Her zaman kullandığınız makyaj ürünlerini değiştirin ve daha canlı renkleri deneyin. Makyaj yapma konusunda yeteneksiz olduğunuzu düşünüyorsanız, makyaj blogları ve video sitelerinde adım adım yapılan makyaj tekniklerini izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

Su içeren yiyecekler tüketeceğim.

Su içmenin cildimiz için olan önemini çok iyi biliyoruz. 2015 yılında günde 2-2 buçuk litre su içmenin yanı sıra beslenme listenizde bir değişiklik yapın ve daha çok su içeren besinler tüketin.

Uzmanlar, sağlıklı ve yaşlanmayan bir cildin sırrının sağlıklı hücreler odluğunu söylüyor. Günde bir porsiyon, su içeren çiğ sebze ve meyveler tüketmek, vücudunuzun ihtiyacı olan suyu karşılarken yeterli miktarda antioksidan ve lif almanıza da yardımcı olur.

 

Asla makyajımı çıkarmadan uyumayacağım.

Ne kadar yorgun olursanız olun, geceleri makyajınızı çıkarmadan asla uyumayın. Banyoya kadar gidip yüzünüzü suyla temizleyemeyecek kadar yorgun ve üşengeçseniz, makyaj temizleme mendilleriyle günü kurtarabilirsiniz.

Cilt uzmanları, makyajı temizlemeden uyumanın ciltteki sebum dengesini bozduğunu ve akne gibi cilt sorunlarının ortaya çıkabileceğini söylüyor. Özellikle göz makyajını temizlemediğinizde kaz ayağı denilen kırışıklıklar ve ince çizgiler daha çabuk oluşur. Cildiniz uyku esnasında kendisini yeniler ve tazeler. Ancak makyajınızı çıkarmazsanız, erken yaşlanma belirtilerinin oluşmasına zemin hazırlarsınız.

 

Ellerime de gereken özeni göstereceğim.

Yünüzünüzün ve vücudunuzun gereken bakımına özen gösteriyor oalbilirsiniz. Ancak pek çoğumuz atladığı bir nokta var: ellerimiz! Tırnaklarımızın sağlıkla uzaması ve ellerimizin erken yaşlanmaması için nemlendirme işlemini antlamamamız gerekiyor.

Kaynak : IVillage Türkiye

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları