ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Yaz Sıcaklarına Denk Gelen Menepoz


Menopoza giren kadınlar, göğüs, boyun, yüz ve yanaklarda aniden oluşan, 3-5 dakika süren sıcak basması hissediyor. Sıcak basması sırasında, deri kızarıyor, ter boşalıyor, çarpıntı ve huzursuzluk oluşuyor. Op. Dr. Serhat Partalcı;  % 60 ila % 80 kadında görülen bu şikâyetlerin günde 3-5 kez olabileceği gibi, ağır vakalarda 20-30 kez yaşanabildiğine, sürecin ise 1 ile 5 yıl sürdüğüne dikkat çekiyor.                                                                                                         

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı, kadınların menopoza girdiği dönemde yaşadığı sıcak basmalarının toplumda düşünüldüğü gibi hayal ürünü olmadığını, beyin tabanında bulunan bir alanın (Hipotalamus) çalışmasında etkili olan östrojen hormonunun etkili olmasından kaynaklandığını belirtiyor. Partlacı; bu belirtilerin menopoz ile birlikte östrojen hormonu üretiminin azalması sonucu, ısıyı kontrol eden mekanizmanın düzensiz çalışmaya başlaması ile ortaya çıktığını söylüyor. Sıcakların arttığı bu günlerde menopozlu kadınların şikâyetlerinin de göreceli olarak arttığını, bu şikâyetlerin yaz mevsimine bağımlı olmadığını, kış aylarında ve bahar mevsiminde de görüldüğünü sözlerine ekliyor.
Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı menopozun; kadınlarda adet döneminin tamamlandığı erken ve geç dönem değişikliklerinin, kadın hayatına etkilerinin büyük olduğunu belirtiyor.  Partalcı; özellikle bu geçiş sürecinin sosyal hayata devam eden çalışan kadınlarda daha hafif olduğunu, sosyokültürel düzeyi düşük çalışmayan kadınlarda daha şiddetli şikâyetlerin oluştuğunun altını çiziyor.

Op. Dr. Serhat Partalcı; menopoza giren, gece sık sık sıcak basması yaşayan kadınlarda yaşam kalitesinin bozulduğunu, uykusuzluğun verdiği etki ile unutkanlık, kolay sinirlenme, yaşamdan zevk alamama ve ileri vakalarda depresyon izlendiğini belirtiyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı, bu şikayetlerin olumsuz etkilerini azaltmak için yaşam tarzı değişikliğinin şart olduğunu belirterek, sigara kullanımını ve kafeini bırakmanın, beyaz un, şeker, yağlı yiyeceklerden uzak durmanın, süt ve süt ürünlerine ağırlık vermenin,  düzenli egzersiz yapmanın önemine değiniyor. Partalcı ayrıca; egzersiz denilince akla gelen;  spor salonlarında kan ter içerisinde yapılan aktivitelerin düşünülmemesi gerektiğini, gün aşırı (haftada 3 kez) tempolu 30-40 dakika yürüyüşün yeterli olacağının altını çiziyor.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

yürüyelim arkadaşlaş lay la lay

güliz - 24-08-2011 09:49
yürüyüşün hayatımızda her zaman yeri olmalı .

nıluferdonmez - 10-08-2011 02:12
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları