ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Yaz Eğlencelerinizi Güvenli Kılın


Araştırmalar yaz sezonun kazaların daha yoğun olduğu ay olduğunu gösteriyor. Çocuklarınız için yaz eğlencelerini nasıl güvenli hale getirebilirsiniz, işte size önerilerimiz...

Yolda güvenlik

Temmuz ayı araçların yığun olarak yolculuk yaptığı aydır ve araba kazalarından dolyı 3-14 yaş arası çocuk ölümlerininde yüzde olarak fazla olduğu bir aydır. Güvenli bir şoför olun. Arabanızın tam anlamıyla korunmalı olduğundan emin olun. Dikkatinizi yola verin ve telefon, müzik ve yolcularla meşgul olmayın. Bazı araba kazaları sadece şoförlerin arabada bulunanlarla konuşmalarından dolayı meydana geliyor. Özellikle alışık olmadığın kişilerle yolculuk yaptığında trafikte daha çok uyanık.
Denizde ya da havuzda güvenlik

Çocukların yaşadığı kazalar daha çok havuzda ya da denizde başlarına geliyor. Çocukların çoğu yüzem bilmediği için yardım için bağıramaz ve kollarıylada yardım isteyemez. Çocuklarınızı genllikle havuz kenarlarında yalnız bırakmayın ve denizdeykende yanlarında bulunun. 15-24 yaş alarılığındaki kişilerde ise bu risk daha yüksek olabiliyor. Bu yaşl grubundakiler içkiden dolayı suya düşme gibi kazalara möahrum kalıp bu olaylar ölümlere neden olabiliyor. Deniz yada havuz kenarındayken içki içmeyin. Alkol riksktir!
Bisiklet güvenliği

Diğer aylara göre yaz aylarında bisiklet kazalarından dolayı meydana gelen daha çok olduğu gözleniyor. Bisiklet kullandığınızda herzaman kask takın. Trafik kurallarına uyun ve bisiklet kullanırken etrafınıza dikkat edin. Arkadaşınızla kullandığınızda tek sıra halinde kullanın.
Havai fişek
Yıllara vurulduğunda havai fişeklerden dolayı meydana gelen kazalardan dolayı 10,000 insan acillerde tedavi gördü. Genllikle bu kazaları 5-14 yaş arasındaki çocuklar yaşıyor. Çocukların bu havai fişekleri tek başlarına kullanmaya izin vermeyin. Evden uzak açık bir alanda yanabilecek objelerden ve diğer insanlardan uzak tutun.
Lunaparklar

Her yıl 9,000e yakın çocuk yazın lunaparktaki kazalara maruz kalıyor. Hislerinize güvenin ve güvenli gözükmeyen makinelere binmeyin. Binmeden önce uyarıları dikkate alın. Kalp brobleminiz varsa ya da panik atak binmemeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Bir makineye bindiğinizde, emniyet kemerinizin olduğundan emin olun ve emniyetli bir şekilde bağlayın.
Güneş yanığı

Güneş yanıklarından dolayı oluşan kabarcıklar, melanoma(habis tümör) riskini yükseltir. Her yıl 60 binin üzerinde melanomlr (habis tümör) teşhis ediliyor. Vücudunuza D vitamini sağlamak için güneş kremsiz birkaç dakika durun. 15 dkakikadan fazla kalmak istiyorsanız güneş yağının tüm vücudunuza yaydığınıza emin olun, elbise giyin ve şapka takın. Öğlen güneşi çok güçlü ve tehlikeli olduğundan, tedbirli olun ve öğle güneşinden kaçının.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları