ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Ürünlerin gerçek olup olmadığını anlamanın yolları

Türkiye'de sahte ve kaçak ürün pazarının son yıllarda büyük bir ivme kazanarak 20 milyar dolar seviyesine ulaştı ve internet üzerinden satın alınan her 3 üründen 1'i sahte.

Sahte ve kaçak ürünlerin el değiştirdiği en büyük platformlardan biri olan e-ticarette taklit oranının Dünya Ticaret Örgütü verilerine göre yüzde 30 seviyesine ulaştığını ifade eden DS Laboratories’in Türkiye Yöneticisi Engin Ulutan: "Online olarak yapılan tüm işlemlerin yaklaşık üçte biri, sahte ve kaçak ürünler üzerinden ilerliyor. Tüketicilerin rahatlıkla erişebildiği bu tarz ürünler, ambalajları, şişeleri ve kullanım kılavuzları ile birebir taklit edildiği için aslından ayırt edilmesi son derece zor." dedi.

Peki internetten aldığınız ürünün sahte olup olmadığını nasıl anlarsınız... İşte yolları...

 

Sahte ürün aldığınızı nasıl anlarsınız?

Aldığınız ürünün sahte olup olmadığı konusunda öncelikle hislerinize güvenmelisiniz. İnternetten aldığınız ürünün markasına ait başka bir ürünü, muadilini ya da benzerini mağazada daha önce deneyip, kullanmış olmanız, yeni ürün hakkında fikir edinmenizi sağlar. Ürünle ilk kez karşılaştığınızda içinize sinmeyen bir tuhaflık olduysa, şüphelendiyseniz, ürün büyük ihtimalle sahtedir. 

 

Ürünü, yetkili satan bir mağazaya götürerek inceletmek de ürünün orijinal olup olmadığını anlamanın bir yoludur. Mağaza görevlileri ya da yetkililer, sizden daha kısa sürede emin olacaktır.

 

Ürünün şişesinde, kutusunda, malzemesinde bir olağan dışı bir hafiflik, ağırlık, doku farkı ya da koku fark ediyorsanız, aldığınız ürün sahtedir. 

 

Herkes almak istediği ürüne en ucuza sahip olmak ister. Fakat aslında birçok üründe, internet ile mağaza satış fiyatı arasındaki kadar uçuk fiyat farkı olması mümkün değil. Önce ürünün mağaza fiyatını öğrenin. Yeni sezon olup olmadığını inceleyin. Yeni sezon bir ürünün, sezon geçmeden indirime girmesi ya da sizin dikkatinizi çekecek kadar indirime düşmesi mümkün değildir. 

 

Aldığınız ürünün, markanın koleksiyonunda yer alıp almadığını kontrol edin. Biraz araştırma yaptığınızda internette satılan birçok ürünün, markalar tarafından aslında hiç üretilmemiş olduğunu fark edebilirsiniz. Örneğin ekonomik boy gibi isimlerle internette satışa sunulan dev boy ürünlerin, aslında markalar tarafından hiç üretilmediğini, sahte olduklarını anlayabilirsiniz.

Kaynak : IVillage Türkiye

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları