ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Türkiye'de 550 Bin İstenmeyen Bebek Var

Türkiye'de Türkiye Aile Planlaması Derneği tarafından desteklenen ve bu yıl 4.'sü düzenlenen Dünya Korunma Günü amacıyla tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

2007 yılından itibaren gerçekleştirilen ve çok uluslu bir organizasyon olan 26 Eylül Dünya Korunma (Kontrasepsiyon) Günü kampanyası kapsamında istenmeyen gebeliklere ve aile planlamasının önemine dikkat çekmek amaçlanıyor.

Kampanya “Senin Hayatın, Senin Sesin: Korunma Hakkında Çekinmeden Konuş” sloganıyla kadınları, planlanmayan hamilelikler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmaları konusunda bilinçlendiriyor. Kampanya, kadınların korunma yöntemlerine ilişkin en doğru ve güncel bilgileri alabilmek ve kendilerine en uygun korunma yöntemini belirleyebilmek için doktora danışmalarını teşvik etmeyi amaçlıyor. Korunmak için modern yöntemler tercih edilmediğinde ve geri çekilme ya da takvim yöntemi kullanıldığında aslında tam anlamıyla korunmuş olunmadığı için istenmeyen gebelik yaşama riski oldukça yüksek oluyor. Cinsellik yaşamın eğlenceli ve zevkli bir parçası ancak planlanmayan bir gebelik kadınların ve partnerlerinin yaşamında onarılmaz hasarlara yol açabiliyor.

Gebelikten modern yöntemler ile korunmak, cinsel yaşamdan zevk almayı sağlıyor.

Aile planlamasına ilişkin yürütülen bu kampanyaların bir diğer hedefi de, gençleri bilinçlendirerek gelecek nesillerin bu olumsuz hikayeleri yaşamasını önleyebilmek. Türkiye'de, her yıl 1,9 milyon gebelik gerçekleşmekte, bunların 550.000'i (%30) istenmeyen gebelik. 350.000 gebelik kürtajla sonuçlanıyor. 6000 çocuk sokakta yaşıyor. Her 5 çocuktan 1 tanesi okuma yazma öğrenemiyor. İlköğretim çağındaki 1.4 milyon çocuk, okula gidemiyor. Kimsesiz çocuk sayısı 800 bin civarında. Her yıl ortalama 500 bebek sokağa bırakılıyor. 4 milyonu aşkın çocuk küçük yaşlardan itibaren çalışmaya mecbur kalıyor. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nda toplam 14.398 çocuk barınıyor.


“Dünya Korunma Günü”  dünyada, ESC(Europian Society of Contraception), IPPF(International Planned Parenthood Federation), USAID (United States Agency International Development),Marie Stopes International gibi birçok büyük dernek ve sivil toplum kuruluşu tarafından desteklenmektedir.
 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

bazen bu tür insanlara insan demek içimden gelmiyor. bu benim en hassas oldugum konulardan biri bakamayacaksan dogurma kardeşim.vebal denen şeyin ne denli ağır olduğunu lütfen anlayın artık....

güliz - 22-08-2011 11:57
bilinçlenmek lazım bu konuda.

gülüm42 - 30-03-2011 07:46
istemiyosan kardeşim tedbirini al günahını çekmesi var onun yazık....

GÜLHAN - 03-01-2011 06:26
çok yazık bu çocuklara

nevince - 29-09-2010 11:41
çok acı birşey insanlar nasıl kıyabiliyor

naime - 13-09-2010 11:00
bu kadar istenmeyen bebek var,birde çocuk sahibi olmak için doktor doktor dolaşan insanlar

mehtap - 07-09-2010 11:22
çok güzel bir çalışma ,ama bunun nasıl öçnüne geçilebilirki ,gün gçtikçe milletimiz dahada azıtmaya başladı,inşaallah bir nebzede olsa bu çalışma faydalı olur.aslında en büyük iş ailelere düşüyor.allahım kötülüklerden korusun.

cenan - 07-09-2010 10:40
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları