ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Tüm Mamalar GDO İçermiyor

Türk Pediatri Kurumu'ndan mamalarda GDO olduğuna dair haberlerin ardından rahatlatan açıklama geldi; Tüm mamalar GDO içermiyor

"Türk Pediatri Kurumu'nun 80. kuruluş yılı nedeniyle 20-21 Ocak 2010 tarihlerinde gerçekleştirilen sempozyumda, basını da çok meşgul eden ve özellikle bebek ve çocuk sağlığı hakkında da çok yorum yapılan Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) içeren gıdalar konusunda bir oturum düzenlenmiş ve konu uzmanlarıyla beraber tartışılmıştır. Bu tartışmalar sonucunda  tesbitlerimiz ve önerilerimiz aşağıdaki gibidir.

GDO'lu ürünler insan sağlığını tehdit edebilmektedir.

GDO'lu ürün tüketilmesi halinde de insanlarda ve besin zincirindeki diğer tüm canlılarda alerjik reaksiyonlar, antibiyotiklere direnç kazanımı ve hücrelerde istenmeyen değişmeler olabileceği hayvan deneyleriyle ortaya konmuştur. Ayrıca,  GDO'lu ürünlerin üretilmesinin de tüketilmesi kadar ülkemiz açısından büyük riskler taşıdığı görülmektedir.

Bebek beslenmesinde anne sütünün birinci seçenek olduğu ve üstünlüğü tartışılmaz bir gerçektir. Biz çocuk hekimleri olarak ancak ve ancak anne sütünün olmadığı veya verilemediği durumlarda hazır bebek mamalarının verilmesini önermekteyiz.
Basında sıklıkla GDO ve bebek beslenmesine yönelik açıklamalar yapılmaktadır. Bu açıklamaların büyük bölümünün çocuk beslenmesi konusunda uzman olmayan kişilerce yapıldığını üzülerek izliyoruz.

Bebek mamaları ve bebek beslenmesi konusunda yapılan haberler  üzerine, 1.500 çocuk hekimi üyesi olan Türk Pediatri Kurumu  olarak kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla bir açıklama yapma gereğini duyduk. Çünkü, cocuk beslenmesi gibi oldukça hassas bir konuda özellikle uzman kişilerin yorumununeksik kalması, halkın kaygı ve şüpheye düşmesine neden olmaktadır.

Avrupa Birliği'nin (AB) bebek mamaları konusundaki kuralları çok net ve kesindir. Avrupa Birliği'nde üretilerek ülkemize ithal edilen bebek mamalarının hiçbir şekilde GDO içermediğini öngörüyoruz. Ancak yine de kanıta ve bilimsel verilere dayanmayan hiçbir bilginin kabul edilmeyeceği inancıyla AB'den ithal edilen ve/veya GDO içermediğine dair inceleme raporu olan, Tarım Bakanlığı'nın da bu konuda onayını almış mamalar, doğaldır ki bu kapsamın dışında değerlendirilmelidir. Genelleme yapıldığında bir “kaos” ortamı oluşmaktadır.
Toplumda bilgi kirliliği oluşturacak ve bebekleri sağlıksız beslenmeye yönlendirebilecek, böyle hassas bir konuda, özellikle sağlık konusunda, daha duyarlı olunması gerektiği açıktır.

Kanıta ve bilimsel verilere dayanan açıklamalar her zaman için daha doğru ve güven vericidir. Bu konuda herkesi duyarlı davranmaya davet ediyoruz.Kamuoyunun dikkatine.

Saygılarımızla,
TURK PEDİATRİ KURUMU
"Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

elimizden geldiğince mama değilde anne sütünü vermek en iyisi

gungem - 23-03-2010 04:29
çok iyi bi açıklama.anneler evlatları için hep endişeleniyo zaten birde bu tür haberler insanı dahada evhamlandırıyo


derviş - 05-03-2010 12:31
yinede beynimizdeki şüpeler yok olmuyor banada mesaj geldi ama yine güven sarsılıyor ticaretde o kadar çok hileler oluyorki çeşitler çoğaldıkça rekabet için her şey mübaha getiriyorlar

umran67 - 19-02-2010 12:01
bazı markalar cep telefonuma ürünlerinde gdo olmadığını göndermişler

tozpembe79 - 09-02-2010 05:59
diğer gıdalarda olduğu gibi bebek maması konusunda da çok dikkatli olmalı

mehtap - 29-01-2010 04:42
evet anneler bu konuda cok dikkatli olmakı

NEVİN41 - 29-01-2010 10:46
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları