ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Topuklar Çatlamasın


 

 

 

Topuk çatlaması nedir?

Topuk çatlaması en sık rastlanılan problemlerden bir tanesidir. Özellikle sıcak yaz günlerinde hastaların şikayetlerinde önemli bir paya sahiptir. Topuklarımızdaki sertliklerin giderek daha kendini belli eden bir hal alması, ince çatlaklar olması, zaman zaman hatta kanaması şeklinde kendini gösteren bir problemdir. Özellikle sandalet giydiğimiz mevsimlerde daha sık karşılaşılan bir problemdir topuk çatlakları. Nasırlar gibi, cilt kuruluğu gibi, bir takım sedef ve egzama gibi cilt hastalıkları yada diyabet hastalığı, tiroit hastalığı gibi bazı sistemik hastalıkların yan etkisi hastalıkların yan etkisi olarak kendisini gösterebilen bir problemdir. Bu çatlaklar bazen tek taraflı olabilmekle birlikte genellikle çift taraflı karşılaşılan bir problemdir. Kozmetik olarak kötü bir görüntünün yanı sıra ağrılı da olabildiğinden kişinin günlük hayatını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Yürüme zorluklarına neden olabilir. Çatlaklardan mikrop kapılması halinde ciddi enfeksiyonlara da yol açabilir.

 

 

Topuk çatlakları tedavisi nasıl yapılır?

Topuk çatlağı problemiyle karşı karşıya isek ve eğer bir hastalığımız olduğu şüphemiz yoksa öncelikle bakım problemleri buna neden oluyor olabilir. Dolayısıyla kendi kendimize düzenli olarak ayak bakımımızı yapmayı deneyebiliriz. Her akşam ayaklarımızı ılık suda bir miktar bekletmek hatta bu suya bir kaşıkta elma sirkesi katmak daha da etkili olucaktır. Arkasından ponza taşı ile sertleşmiş derileri ovalayıp, kuruladıktan sonra cilt bakım kremlerini sürerek tedavi etmeyi deneyebiliriz. Eğer yeterli bir sürede sonuç alınamıyorsa bir ayak bakım uzmanına başvurmakta fayda vardır. Fakat bütün bunların yanı sıra şeker hastalığımız varsa özellikle; doğrudan bir cilt doktoruna başvurmak daha iyi bir sonuç vericektir. Çünkü özellikle şeker hastalarının her türlü ayak ve topuk çatlağından mikrop kapma riski yüksektir ve istenmeyen daha ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.

 

Topuk çatlakları neden olur?

Topuk çatlaklarının bir çok sebebi olabilir. Bu sebeplerden bazıları dış faktörlere bağlı olabilmekle birlikte bazende çeşitli hastalıklar topuk çatlaklarıyla kendini gösterebilir. Bazende fizyolojik olayların sonucu olabilir. Bu ne demektir? Genellikle menopoz sonrası hanımlarda sık rastlanılan bir problemdir. Örnek vermek gerekirse menopoz sonrasında cilt kuruluğu arttığından ve kiloda arttığından topuk çatlamalarına daha sık rastlanılmaktadır. Demek ki cilt kuruluğu bir neden, kilo fazlalığı ayrı bir neden. Topuklarımıza binen yük ne kadar fazla olursa çatlaklara da zemin hazırlamış oluruz. Bunların haricinde bir takım cilt hastalıkları yine topuk çatlaklarıyla kendini gösterebilir. En sık rastlanılan ayak mantarı olan kişilerde genellikle ayak derisinde kuruma, pullanma problemi olduğundan bu ayak enfeksiyonu topuk bölgesini tuttuğunda oralarda da deride kalınlaşma, pullanma ve ek olarak kaşıntının da etkisiyle ve tahriş yoluyla çatlamalar kolaylaşmaktadır. Bunların haricinde yine sedef hastalığı, bazı tür egzamalarda ayak derisini tuttuğunda çatlaklara yol açabilir. Sistemik hastalıklar dediğimizde ise en sıklıkla şeker hastalığı ve tiroit hastalıkları aklımıza gelmektedir. Bunlarda da ciltte kuruma fazla olduğundan çatlama riski artmaktadır.

 

Topuk çatlakları nasıl önlenir?

Topuk çatlaklarıyla karşılaşmamak için dikkat etmemiz gereken bazı püf noktalar vardır. En başta söylemek gerekirse yalın ayak dolaşmamalıyız, topuk çatlaklarının en fazla görüldüğü kişilerin açık ayakla gezen kişiler, taşrada yaşayanlar olduğu hatta Afrika yerlilerinin topuklarının çok sertleşmiş olduğunu vede bir toprak gibi çatlaklarla dolu olduğunu hatırlatırsak bunun sebebide kolaylıkla anlaşılır. Ayakkabı giymekten ve gerekirse çorap giymekten kaçınmamalıyız, bunu ihmal etmemeliyiz bilimsel önlem olarak. Topukların çatlamasında fazla kuruluk kadar nemli kalmanın da etkisi olduğunu dikkate alırsak denizden, havuzdan çıktıktan sonra banyodan sonra ya da abdest aldıktan sonra ayakların ıslak bırakılmaması, düzenli kurulanması gerekmektedir. Cildi kuru olan kişiler ayaklarını yıkadıktan, banyo yaptıktan sonra mutlaka bir nemlendirici sürmelidirler. Eğer ciltte kalınlaşma, sertleşme varsa banyo öncesi yada banyo sırasında bir ponza taşı ya da topuk törpüsüyle ölü derileri uzaklaştırmak ve daha sonra bu nemlendiricileri sürmek daha iyi sonuç almayı da sağlayacaktır.

 

bilgis.net

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları