ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Suyu yemekle birlikte içmek zararlı mı değil mi?

 

Yapılan çalışmalara göre; suyun yerini almaya başlayan içecekler günlük ortalama 200 kalori fazla almamıza neden oluyor. Bu da bir yılda ortalama 10 kiloluk artışı demek. Ayrıca yeterli su içmediğimizde, diğer bir deyişle vücudumuz susuz kaldığında, sindirim enzimlerinin çalışma temposu yavaşlıyor. Yavaşlayan sindirim sistemi de kilo artışına neden olabiliyor. Etiler Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu yağ yakımını hızlandırmak, vücuttan toksinleri atmak ve ideal kiloyu koruyabilmek için her gün düzenli olarak 2-25. litre su içmek gerektiğini söylüyor ve yemekle birlikte su içmenin zararlı olup olmadığını açıklıyor.

YETERSİZ SU TÜKETİMİNİN 8 TEHLİKESİ

1. Kilo artışı: Vücut susuz kaldığında veya diğer bir deyişle içilen su miktarı yeterli gelmediğinde sindirim enzimleri ve bağırsakların çalışma temposu yavaşlıyor.

Yavaşlayan sindirim sistemi de kilo artışına neden olabiliyor.

2. Kabızlık: Vücudun susuz kalması sonucu sindirim enzimleri ile bağırsakların çalışma tempolarının yavaşlaması nedeniyle kabızlık problemi gelişebiliyor.

3. Zihinsel sorunlar: İçilen suyun ortalama yüzde 75'ini beyin kullanıyor. Eğer günlük ortalama sıvı alımı düşerse; baş ağrısı, unutkanlık ve konstrasyon kayıpları oluşabiliyor.

4. Depresyon: Vücutta yetersiz su nedeniyle ilerleyen dönemlerde kronik yorgunlukla birlikte depresyon gelişebiliyor. Bunun nedeni ise vücutta yetersiz su nedeniyle beynin enerji üretiminden vazgeçmesi.

5. Kas ağrıları: Aktif olarak spor yapan kişilerin su alımı ekstra bir önem taşıyor. Vücuttaki yetersiz su nedeniyle kaslarda biriken laktik asidin vücuttan atılamaması sonucu kas ağrıları oluşabiliyor.

6. Cilt kurulukları: Yetersiz su tüketiminde cilt kurulukları, ciltte esneklik kaybı ve erken yaşlanma sorunları gelişebiliyor.

7. Nabızda yükselme, kalp çarpıntısı: Kalp bir tür kas olduğu için kan akışındaki düşüş ve yetersiz sıvı alımından kaynaklanan elektrolit yoğunluğunda artış ve nabızda yükselme ile kalp çarpıntısı oluşabiliyor.

8. Ateş: Su vücut ısısının korunmasında kritik bir rol oynuyor. Vücut ısısı yükseldiğinde terleyerek dengeye geliyor. Yetersiz sıvı alımı sonucu terleme duruyor ve vücut ısısı yükseliyor.

 

Çay, kahve suyun yerine tutamaz
Yetişkin bir kişi günlük ortalama 2-2,5 litre sıvıya ihtiyacı duyuyor. Pek çok kişi sıvı ihtiyacını; çay, kahve, meyve suyu, ayran ve çorbayla karşılıyor. Bu sıvılar suyun yerini asla tutamaz. Günlük sıvı ihtiyacının en az 1,5 litresinin mutlaka sudan tamamlanması gerektiğini, bu miktarın yaz aylarında ve spor yapıldığı dönemde artış gösteriyor.

 

Sabah uyanır uyanmaz 2 bardak su
Su alışkanlığın edinilmesi 21 gün, yani 3 hafta sürüyor. Su içmeyi düzenli hale getirmek isteyen kişilerin bunu yılmadan 3 hafta boyunca denemeleri gerekiyor. Sabah uyanır uyanmaz 2 bardak, gece yatmadan önce 2 bardak ve yemeklerden önce birer bardak su günlük sıvı alımını tamamlamak için yeterli olabiliyor.

 

Yeterli su tüketiyor musunuz?
Su alımının yeterli olduğunu belirten en basit göstergenin, idrara çıkma sıklığı ve idrarın rengi. 3-5 saatte 1 kez açık sarı renkli idrar yeterli su alımına işaret ediyor. Günlük su alımı tamamlanmadığında ise idrar koyu sarı bir renk alıyor ve kokusu yoğunlaşabiliyor.

 

Yemekle birlikte içilmemeli
Susama ve su ihtiyacı hissettiğimizde vücutta yüzde 1'lik bir su kaybı oluşmuş ve su alımı için gecikilmiş demektir. Bu nedenle susamadan su içmek alışkanlık haline getirilmeli. Ayrıca su sindirimi güçleştireceği için asla yemekle birlikte içilmemeli. Yemekten 2 saat öncesi ya da sonrasında tercih edilmeli.

Kaynak : IVillage Türkiye

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları