ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Stresi önleyen yiyecekler

 

Yoğun iş hayatı, evdeki sorumluluklar, günlük koşuşturmacalar... Bizi strese sokacak ne çok sebep var, değil mi? Stresle baş etmek için işe beslenme listenizi gözden geçirmekle başlayın. Yeme alışkanlıklarınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklikle stresi hayatınızdan çıkarabilirsiniz. İşte stresi önleyen yiyecekler...

 

Bitter çikolata

Antioksidan deposu bitter çikolatanın stresi yok ettiğini biliyor muydunuz? Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada çikolata tüketen kadın ve erkeklerin depresif ruh hallerinin azaldığı ortaya çıkarıldı. Polifenol ve flavonoid adlı iki önemli antioksidanı içeren bitter çikolata, kalp sağlığını korur ve kan basıncını da düşürür.

 

Yulaf

Kompleks bir karbonhidrat olan yulaf, hem tok tutuyor hem de stresi önlüyor. Yapılan araştırmalara göre karbonhidrat tüketimi beyinde serotoninin (mutluluk hormonu) salgılanmasını artırıyor ve stresi yok ediyor.

 

Somon

Somon balığının içeriğindeki omega 3 yağ asitlerinin stres hormonunun negatif etkisini yok eden anti-emflamatuar (iltihap önleyici) özelliği vardır. Oregon Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, omega 3 takviyesi alan kişilerin anksiyeteye yakalanma oranları %20 oranında azalıyor. Bir porsiyon somon balığında 20000 miligram omega 3 yağ asitleri bulunur ve vücudun günlük omega 3 ihtiyacının çok daha fazlasını karşılar.

 

Süt

Güçlü bir D vitamini kaynağı olan süt, vücuda mutluluk yükler. D vitamini eksikliği, vücutta stresin oluşmasına neden olan en önemli sebeplerin başında geliyor. Londra'daki bir çocuk sağlığı enstitüsünde yapılan 50 yıllık bir araştırmaya göre, D vitamininin panik, depresyon ve stresi önleyici bir etkisi bulunuyor. D vitamini, süt ve süt ürünleri dışında yumurta sarısı ve somonda da bulunuyor.

 

Kaju

Bir avuç kajunun vücudun günlük çinko ve temel mineral ihtiyacının %11'ini karşıladığını biliyor muydunuz? Çinko eksikliği, vücutta stresin ve aksiyetenin artmasına neden oluyor. Kaju aynı zamanda güçlü bir omega 3 ve protein kaynağıdır. Ara öğünlerinizde hem stresi yok etmek hem de vücudunuza sağlık depolamak istiyorsanız, miktarı kendi avuç içinizi geçmeyecek şekilde kaju tüketebilirsiniz.

 

Çekirdekler

Keten tohumu, ay çekirdeği ya da kabak çekirdeği güçlü bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum; depresyonu önler, yorgunluğu giderir ve çabuk sinirlenmenin önüne geçer. Kendinizi gergin ve stresli hissettiğiniz anlarda bu çekirdeklerin işlenmemiş olanlarından tüketebilirsiniz. Bu çekirdekler aynı zamanda kadınların adet öncesi gerginliklerine de çok iyi gelir.

Kaynak : IVillage Türkiye

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları