ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Sonbahar Depresyonuna Elveda


Sonbaharda azalan metabolizma hızınızı yükseltin

Soğuk havaların habercisi sonbahar ayları genel olarak motivasyon düşüklüğü, depresyon gibi olumsuz ruh hallerinin görülmesine yol açar. Kalp ve damar problemleri, baş ve eklem ağrılarının da en yoğun görüldüğü aylardır. Kimilerinde bu durum rutin kabul edildiği için farkında olmadan kişiyi mutsuz eder. Oysa özellikle bu dönemi mutlu geçirebilmek için çok pratik ve eğlenceli yollar vardır. Bu melankolik ayları kendinizi iyi hissederek atlatmak ve kışa hazır olmak için en etkili yollardan biri ise egzersiz yapmaktır.

 

Sports International Spor Direktörü Muratcan Üner, yazın eğlenceli ve hareketli periyodundan sonra çoğumuzda sonbahar başlangıcı ile beraber bir durgunluk ve halsizlik oluştuğunu belirtiyor ve sonbahar depresyonuyla egzersiz yaparak nasıl başedileceğini anlatıyor;

"Doğru ve sistemli yapılacak egzersiz programı ile özellikle bu aylarda keyfinizi yerine getirirken vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olursunuz. Ayrıca yazdan kalan fazla kilolardan şikayetçiyseniz bu egzersizler ile aynı zamanda incelmeyi de sağlarsınız. Sonbaharın arkasına saklanıp egzersizden uzaklaşmak yerine egzersizi daha sık ve sistemli yapmak kalp ve damar sağlığı ve kilo idaresi açısından çok önem taşımaktadır. Havalar soğuyor diye açık havada yapılan egzersizleri azaltır ve yerine bir şey koymazsanız bu hem metabolizma hızınız hem de kalp ve damar sağlığınız için tehdit oluşturur.

American College Of Sports Medicine'nin (Sağlık ve egzersizle ilgili standartları belirleyen en önemli kuruluş) önerisine göre haftanın 3-5 günü, günde minimum 20-40 dakika nefes nefese kalmayacak tempo ve şiddette yapılacak yürüyüş, koşu, dans, bisiklet gibi aerobik aktiviteler kalp damar rahatsızlıklarına yakalanma oranınızı en az % 20 düşürmekte ve bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi hastalıklardan korumaktadır. Bu tür aerobik egzersizlerde tüm dokulara oksijen yollanacağı için hem hücreler kendini yenileyecek hem de anti-aging etkisi yaratacaktır. Çoğu kişinin bahanesi egzersize zaman ayıramamaktır. 5 gün olmasa da en az 2-3 gün yapılacak egzersizler bile çok önemli kazanımlar sağlayacaktır. Burada önemli olan egzersizin şiddetinin çok yüksek olmaması ve eğer mümkünse bu konuda eğitim almış kişiler tarafından egzersiz programının planlanmasıdır.

Kardio egzersizlerinin yanı sıra haftanın iki günü yapılacak direnç egzersizleri ile kas ve kemik yapınızı güçlendirerek sonbaharda azalan metabolizma hızınızı yükseltmeniz mümkün. Her yapılan direnç egzersizi kaslarınızı aktive ederek vücudunuza aldığınız kalorilerin kaslarınızın içinde enerjiye dönüşmesini sağlayarak vücut yağ oranınızın da azalmasına ve kaslarınızın şekillenmesine neden olacaktır. Vücut ağırlığı ile yapacağınız egzersizler kalça, karın ve bel kaslarınızı kuvvetlendirecek egzersizler daha fazla kalori harcamanıza yardımcı olacaktır.

Yapılacak fiziksel aktiviteler vücutta beyin tarafından salgılanan ve mutluluk hormonu adı verilen endorfin hormonunun salgılanmasını sağlayarak sonbaharın olabilecek duygusal negatif etkilerini de ortadan kaldıracaktır.

Haftada 1 gün yapacağınız nefes egzersizleri yoga ve Tai-Chi gibi egzersizler de psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Sonbaharda C vitamini içeren gıdaların bol miktarda tüketilmesi de vücut direncinin artırılmasına ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize katkı sağlayacaktır. Ayrıca bu aylarda hava değişiminden dolayı günlük sıvı ve yüksek miktarda lif içeren besin tüketim miktarını arttırmanız da gerekmektedir..

Sonbaharı kendiniz için egzersizden uzaklaşma değil tam tersine egzersize dört elle sarılmamız gereken bir dönem olarak görmelisiniz.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları