ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Silikondaki Tehlike!


Fransa’da silikon üreten bir firmanın, sanayi tipi malzemeyle imalat yaptığı ortaya çıktı. Ülkede estetik ameliyatla silikon taktıran binlerce kadını endişelendiren bu haber, kanser riskini de beraberinde getiriyor. Sanayi tipi malzemeyle yapılan silikonların patlama riskinin olduğu ve kansere yol açma ihtimali bulunduğu belirtildi.

Fransa ve İngiltere’de göğüs büyültme ameliyatı geçiren yaklaşık 80 bin kadının, kanser yapma ihtimali olan implant nedeniyle korku yaşıyor olması gözleri ülkemize çevirdi. Görüşüne başvurduğumuz, Esteworld Plastik Cerrahi Hastanesi Medikal Direktörü Dr. Servet Terziler ve hastanenin plastik cerrahları ortak bir açıklama ile Türkiye’de zararları tespit edilen ve büyük bir endişe yaratan, Poly Implant Prothes (PIP) adlı şirket tarafından üretilen göğüs implantlarının marka olmuş hiçbir sağlık kuruluşunda kullanılmadığını ifade ettiler.

Şimdiye kadar yaptıkları meme estetiği operasyonlarında Uluslararası FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı Mentor ve Alergan isimli meme implant kullanıldığını ve bu iki markanın da yıllardır uzun araştırmalar sonucunda FDA’den onay aldığını belirttiler.

FDA onayının çok önemli olduğuna dikkat çeken uzmanlar; Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığına bağlı bu kuruluşun medikal tüm ürünleri çok detaylı bir şekilde incelediğini ve kendi testlerini geçemeyen ürünlere onay belgesi vermediğini vurguladılar.

Meme estetiği yaptıran hastalarına ameliyat sonrası kullanılan implantla ve seri numarasıyla ilgili doküman verdiklerini ifade eden Dr. Servet Terziler; Türkiye’de göğüs estetiği ve slikon uygulayan kişilerin her ihtimale karşı doktorlarıyla görüşmeleri ve kendilerine verilmesi gereken belgeyi incelemelerini tavsiye etti.

Yıllardır yaptıkları bilimsel araştırmaların ve FDA belgesi olmayan hiçbir medikal ürünün operasyonlarda kullanılmamasının önemini bu tip olaylarla daha iyi anladıklarını söyleyen Dr Servet Terziler; “ Estetik operasyonlar en az riske sahip ameliyat grubudur. Yeter ki insanlar uygulamalarla ilgili detaylı bilgiyi edinsinler. Biz doktorlar hastalarımızın her tür sorusuna cevap vermekle yükümlüyüz.” diye konuştu.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları