ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Sigara Kısırlık Yapıyor


Sigara içenlerde kısırlık riski sigara içmeyenlere göre fazladır. Sigara, kadınlarda yumurtalık kalitesini düşürürken, yumurta verimi ve üreme performansını da olumsuz etkilemektedir.Sigara içimi ile alınan nikotin, yumurta hücrelerini bozarken, menopozun beklenenden erken gelmesine neden olabilir. Sigara ve alkol kullanımı doğal gebe kalmayı zorlaştırırken, düşükleri de hızlandırmaktadır .

Sigara içimi, erkek üreme sağlığına da olumsuz etki etmektedir.Günde 1 veya 2 paket gibi yoğun sigara içen erkeklerin, spermlerinde daha fazla olarak şekil ve hareket bozukluklarına ve anomalilere rastlanmaktadır.Ayrıca alkol de çok belirgin biçimde sperm üretimi üzerinde olumsuz etkilerde bulunmaktadır.

Sigara bağımlısı kadın ve erkekler,  tüp bebek yönteminde de risk altında

Sigara bağımlısı kadınların tüp bebek yöntemi ile gebe kalma şansının  sigara içmeyenlere göre en az 2 kat daha düşük olduğunu çalışmalar göstermiştir.Tüp bebek tedavisi görmeyi düşünen anne adaylarının tedaviden en az 3 ay önce sigarayı ve alkolü bırakmaları gerekmektedir. Sigara içiminin  Tüp bebek tedavisinde yumurta gelişimi, yumurtlama, döllenme ve embriyonun erken gelişimi üzerine olumsuz etkilerinin bulunduğu tespit edilmiştir.

Tüp bebek tedavisinde sigara içenlerde içmeyenlere göre, aynı sayıda embriyo transfer edildiğinde  gebelik oranının azaldığı ve gebelik için yaklaşık daha fazla uygulamaya gerek olduğu bildirilmektedir. Aynı zamanda yumurta gelişiminin uyarılması  tedavisine cevap daha kötü olabilmektedir.

Sigara bağımlısı erkeklerin spermleri ile tüp bebek (ICSI) yapıldığında gebelik şansı, içmeyenlere göre belirgin olarak azalmaktadır.  Kısırlık tedavisinde 6 ay önceden sigarayı bırakmak bile tedavinin sonucuna oldukça olumlu etki etmektedir.

 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları