ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Sezen ve Sertab'dan kadınlar için şarkı: "Kız Leyla"

Ünlü sanatçılar, kadınlar ve kız çocukları için besteledikleri "Kız Leyla" şarkısını Sabancı Vakfı'na hediye etti.

Sabancı Vakfı'nın sivil toplum alanındaki yeni yaklaşımları tartışmaya açtığı Filantropi Seminerleri kapsamında, bu yıl "Başrolde Ödüllü Kadınlar Var" konulu seminer düzenlendi.

Sabancı Center'da düzenlenen seminere kadın hakları alanındaki çalışmalarıyla Pulitzer Ödüllü yazar Sheryl Wudunn ile Oscar ve Emmy Ödüllü yönetmen Sharmeen Obaid Chinoy da konuşmacı olarak katıldı.

"KIZ LEYLA, AYAĞA KALK LEYLA"

Ev sahipliğini Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın yaptığı seminerde sanatçı Sertab Erener de, Sezen Aksu ile birlikte yazıp Sabancı Vakfı'na armağan ettiği, "Kız Leyla, Ayağa Kalk Leyla" şarkısını seslendirdi.

ŞİDDET EN ÇOK KIZ ÇOCUKLARINI VE KADINLARI ETKİLİYOR!

Seminerin açılış konuşmasını yapan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "Şiddet aslında en temel insan hakları ihlali ve görüyoruz ki bu insan hakları ihlali maalesef en çok kız çocuklarını ve kadınları etkiliyor" dedi.

Türkiye'de kadın hakları alanında çözülmesi gereken ciddi sorunların olduğunu belirten Güler Sabancı, "Dünya Ekonomik Forumu'nun 2014 yılı 'Küresel Cinsiyet Uçurumu' raporunda kadın erkek eşitliği konusunda Türkiye 142 ülke arasında 125'inci sırada yer aldı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın 2014 yılı 'Cinsiyete Dayalı Gelişme Endeksi' raporunda da Türkiye 148 ülke arasında 118'inci oldu" diye konuştu.

Daha çok çalışmanın gerekliliğine vurgu yapan Sabancı, "Yapılan her katkıya, yapılan her çalışmaya ihtiyacımız var. Sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına, diğer teşkilatların çalışmalarına, hepsine ihtiyacımız var, hepsi bir damla da olsa bu farkı yaratabilir" ifadesinde bulundu.

"KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU'NUN KURULMASINIDAN MEMNUNİYET DUYARIZ"

Kadın meselesinin çok boyutlu bir konu olduğunu belirten Sabancı, devamında şunları söyledi: "Geçtiğimiz günlerde 'Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılarak, Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu' kurulacağı Resmi Gazetede yayımlandı. Bu kararı memnuniyetle karşılıyoruz ve bunun kararlılıkla hayata geçirilmesini diliyoruz. Bugün burada birçok sivil toplum örgütünün temsilcileri var. Bu karara hepimiz sahip çıkmalıyız. Bu araştırmanın yapılması, uygulanması için hepimiz çaba göstermeliyiz" dedi.

Kadınların haklarını kullanmaları konusunda daha cesur olmalarını, erkeklerin de kadınlarla yana yana mücadele etmelerini isteyen Sabancı Medya temsilcilerinden de bu konuda daha çok duyarlılık beklediklerini ifade etti.

Dünyada pek çok kadının en temel insan haklarından mahrum edildiğini görmeye tahamül edemediğini bu durum karşısında alarma geçtiğini anlatan "Saving Face (Bir Yüzü Kurtarmak)" belgeselinin Oscar ödüllü yönetmeni Sharmeen Obaid Chinoy, "Ancak daha çok araştırdıkça, olağanüstü cesaret ve kararlılık gösteren çok sayıda kadın buluyorum. Bunlar uzun süre devam eden adaletsizliklere karşı mücadele için seslerini yükselterek kalıpları yıkan, klişeleri yerle bir eden kadınlar" dedi.

Seminerin diğer konuşmacısı "Gökyüzünün Yarısı (Half The Sky)" ve "Bir Yol Göründü (A Path Appears)" kitaplarının yazarı Sheryl WuDunn de konuşmasında "Hepimiz kendi toplumlarımızla daha yakın ilişkiler kurarak değişimi yaratmaya yardımcı olabiliriz" diye konuştu.

Konuşmacılar ayrıca kadın hakları konusunda yaptıkları çalışmalarla ilgili de bilgiler verdi.

İşte, Sezen Aksu ve Sertab Erener'in bestelediği "Kız Leyla, Ayağa Kalk Leyla" şarkısı...

 

Kaynak : IVillage Türkiye

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları