ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Ramazan'da Bakliyat Alımına DikkatBaklagiller hem Ramazan sofralarının hem de Ramazan kumanyalarının demirbaşı. Uzmanlar uyarıyor: "Bütün gıdalarda olduğu gibi bakliyat alımında da çok dikkatli davranılmalı..."

Akşam gazetesinin haberine göre, Ramazan ayında öğün sayısı ikiye düştüğü için uzmanlar beslenme konusunda çok dikkatli olunması gerektiğinin altını çiziyor. Uzmanlara göre, özellikle kilolu ve kolesterolü yüksek olan kişiler ve yaşlılar, kırmızı et ve yağ tüketiminden ziyade sebze, meyve gibi düşük kalorili besinlere, zengin protein ve lifli yapısıyla enerji kaynağı baklagillere ağırlık vermeli.

Ramazan öncesi alışkanlıktan mı fırsatçılıktan mı bilinmez gıda fiyatlarının artacağı yönünde spekülas- yonlar hep yapılır. Bir gıda firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis de işte bu nedenle tüketicileri uyarıyor: "Ramazan ayını zam ayı olarak bilenler ve beklenti içinde olanların öngördükleri zamlar bu Ramazan'da olmadı ve olmayacak; en çok tüketilen pirinç başta olmak üzere işlenmiş ya da işlenmemiş tarımsal ürünlerde nohut hariç fiyatlarda artış beklemiyoruz. Ayrıca Ramazan'da ihtiyaç sahiplerine gıda yardımında bulunmak isteyen hayırseverlerin aldığı kumanya kolilerine ucuzluk adı altında, ürünü karıştırarak ya da hileler yaparak fiyata göre hazırlayan; ürünün cinsine, yöresine, analizine, kalibresine ve nem durumuna dikkat etmeden kalitesi ve standardı düşük, Gıda Kodeksi'ne uygun olmayan ürünler konulabilmektedir. Bu yüzden, yardım yaparken de evimiz için satın aldığımız, mutfağımızda pişirdiğimiz, güvenimizi kazanmış markalı ürünlerin tercih edilmesini öneriyoruz. Sonuçta her tür gıda alışverişlerinde kalite ve hijyen standartlarına uygunluğa çok dikkat edilmeli."

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

katılıyorum

güliz - 23-08-2011 04:00
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları