ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Prematüre Bebeğin Kalp Problemi


 

PATENT DUKTUS ARTERİOZUS ( PDA )

Bebek anne karnındayken akciğerlerindeki basınç fazla yüksek olduğundan sağ kalpten akciğerlere gönderilen kan duktus arteriosuz isimli bağlantı ile akciğerlere geçer. Normalde bu kanalın doğumdan hemen sonra kapanması gerekir. Prematüriteye, oksijensizliğe ve yapısal bozukluğa bağlı olarak kapanmayabilir.

 

Kapanmadığı durumlarda solunum sıkıntısı ve dolaşım bozukluğu ortaya çıkar. (PATENT DUKTUS ARTERİOZUS) PDA açıklığının büyüklüğü ile orantılı olarak bebeğin akciğerlerine çok fazla kan gideceğinden bebekte ciddi solunum sıkıntısı ve kan oksijen düzeyinde azalmanın en başta olduğu klinik tablo gelişir.

 

Tanısı klinik bulguları ve ekokardiyografi denilen bir çeşit ultrasonografi yöntemi ile konur. Bu tetkikin bebeğe bir zararı yoktur. Kapanmadığı durumda ilaçla tedavi yapılır. İlaçların trombositlerde düşme, sindirim sisteminde kanama ve nekrotizan enterokolit denen barsak hastalığı, böbrekişlevlerinde bozulma, idrar çıkışında ve beyin kan akımında azalma gibi yan etkileri olabilir.

 

Tedavi verilmediği takdirde (PATENT DUKTUS ARTERİOZUS) PDA'a bağlı olarak solunum sorunları kötüleşebilir, kalp yetmezliği gelişebilir. Bazı hastalarda tedavi sonuç vermezse cerrahi girişimler ile kapatılabilir.

 

bebekgazetesi.com

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları