ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Plazada Çalışanlar Tehlikede!


Hava kirliliği sinüzite neden oluyor!
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre İlhan, kış ayları ile birlikte büyük şehirlerde artış gösteren hava kirliliğinin, sinüzite ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğunu söyledi.

Büyük şehirlerde yaşayanlar hava kirliliği ve çevresel faktörler nedeniyle sağlıklı nefes alamıyor ve gribal enfeksiyonlara daha sık yakalanıyor. Sinüzitin burnun her iki tarafında, arkasında ve alında yer alan ve içinde hava boşlukları bulunan kemik yapılarının iltihaplanmasıdır. Özellikle kış aylarında büyük şehirlerde artış gösteren sinüzit ve üst solunum yolu hastalıklarına dikkat edilmelidir.

Sağlıklı nefes alamıyoruz
Kış aylarında özellikle büyük şehirlerde grip ve nezle vakaları daha fazla görülür. Bunun nedeni soğuk hava ile birlikte havadaki kirlilik oranının artışıdır. Burnun içine kendi kendini temizleme mekanizması vardır. Biz buna mukosiliyer aktivite  diyoruz.  Eğer soluduğunuz hava kirliyse ve karbondioksit oranı çok yüksekse, mukosiliyer aktivite bozulur. Bu durumda sinüs fonksiyonları çok ciddi derecede etkilenir ve sağlıklı nefes alamayız. Gerek sinüs fonksiyonları, gerekse burun fonksiyonları kirli havadan etkilenir. Bunun sonucunda da sinüzit kaçınılmaz olur. Bu yüzden büyük şehirlerde yaşayanlar, çok daha fazla grip atakları geçiririr ve hastalık riski taşır.

Toplu taşıma araçları hasta ediyor
Metro ve otobüs gibi aşırı kalabalık toplu taşıma araçları ile sık seyahat eden hastaların bu kalabalık ortamlarda diğer insanlarla yakınlaşmaları sonucunda bulaşıcı hastalıklar ve kışın sık görülen nezle ve grip gibi üst solunum yollarında hastalık yapan virüslerle karşılaşma riskinin daha fazla oldur. Özellikle kış aylarında toplu taşıma araçlarını kullanan hastalar maske kullanmalı. Yurt dışında bu konudaki bilinçlenme fazladır ancak ülkemizde  maske kullanımı yaygın değildir.

Plazalarda çalışanların sağlığı tehlikede
Kalabalık çalışma ortamlarında temiz hava sirkülasyonunun olmaması nedeniyle çalışanların sinüzite yakalanma oranı artar.

Özellikle plazalar burun sağlığına düşman yerlerdir. Grip ve salgın hastalıklarda plazaların içerisinde havalandırma olmadığı ve çalışanlar gün ışığından faydalanamadığı için bu tür bulaşıcı hastalıklar daha hızlı yayılır. Bu tür ortamlarda bulunanların zamanla bağışıklık sistemi de zayıflar ve hastalıklara karşı daha zayıf düşerler. Eskiden hava kirliliği denince akla trafik, yoğun sis ve havadaki kirlilik gelirken; şimdilerde ise plazalar, alışveriş merkezleri, sinemalar, kafeler gibi kapalı ortamların da havasının kirlenebileceğin ve bu durumun sağlığımız için ciddi risk oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Hastayken işe gitmeyin
İlhan, büyük şehirlerde yaşayanların geçim derdi ve zorlu hayat şatları nedeniyle hastayken bile çalışmak zorunda kaldığını söyleyerek, mümkünse hastayken işe gidilmemesi gerektiğini, hastayken işe gitmenin iş yerine yararlı olmak yerine, tam tersine hasta çalışanların çalışma arkadaşlarına da hastalık bulaştırdığı için şirkette çalışma performansının düşmesine neden olduklarını vurguladı. İlhan, bu konuda işverenlerin de anlayışlı olması ve durumun öneminin farkında olması gerektiğini ifade etti.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları