ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Parasetamol Kan Kanseri Yapıyor


Düzenli olarak parasetamol kullanımının, kan kanserine yakalanma riskini ikiye katladığı ortaya çıktı.

Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarda bulunan parasetamol etken maddesinin kan kanseriyle bağlantısı belirlendi.

Düzenli olarak parasetamol kullanımının, kan kanserine yakalanma riskini ikiye katladığı ortaya çıktı.

Amerikalı bilim insanları, yaptıkları araştırma sonucunda ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip parasetamol etken maddesini içeren ilaçları kullanan 50 yaş üstü kişilerin kan kanserine yakalanma riskinin 10 yıllık bir periyoda yüzde 1'den yüzde 2'ye çıktığını tespit etti.

Gazeteport'ta da yer alan habere göre, Seattle'daki Fred Hutchinson Kanser Araştırmaları Merkezi'nden uzmanlar, Washington eyaleti genelinden, başlangıçta sağlıklı olan yaklaşık 65 bin yaşlı erkek ve kadını ortalama altı yıllık bir dönem boyunca takip etti.

Araştırma boyunca 577 kişide lenfoma da denilen kan kanseri görüldü. Uzmanlar bu 577 kişiyi incelediklerinde, bu kişilerin düzenli olarak parasetamol kullandıklarını tespit etti.

Yüzde 5'lik kesim en az haftada dört kez parasetamol kullandıklarını söyledi. Yüzde 9'luk kesim, yani 52 birey ilacı sık kullandıklarını bildirdi.

Araştırmayı yapan Emily White, "50 yaşında ya da daha yaşlı olan bir kişinin on yılda bu tür kansere yakalanma riski yüzde 1'dir. Bizim çalışmamız ise parasetamolün en az dört yıl boyunca en az haftada dört kez alınmasının riski yaklaşık yüzde ikiye çıkardığını ortaya koyuyor" diyor.

Ancak Lösemi ve Lenfoma Araştırmaları derneğinden Doktor David Grant, sayısal bir ilişkinin, nedensel bir bağlantıyı kanıtlamayacağını belirterek, "Parasetamolün kansere neden olduğunu söyleyen bilinen bir mekanizma yok. Yaşlı insanlara yıllar içinde parasetamol kullanma sıklıklarını sormak veri oluşturmak için güvenilir bir yol değil" diyor. 10 yılda yüzde 1'den yüzde 2'ye artışın küçük bir artış olduğunu da savunuyor.

Ağrı kesici kullanırken bir daha düşünün

Prof. Dr. Küçükusta gelişi güzel ilaç kullanımından kaçınmak gerektiğini kaydederken, şunları söyledi: "İnsanların bir yerleri ağrıyor, boğazı şişiyor hemen parasetamol içerikli ateş düşürücü, ağrı kesici alıyor. Antibiyotik alıyorlar. Kolesterolü yüksek diye kolesterol ilacı alanlar var. İnsanlara gerekmediği halde reflü ilaçları veriliyor. İlaçlar gerekliyse çok iyi düşünülerek, dozunda, süresinde alınması gereken maddeler. Bunlar fındık, fıstık, leblebi, çekirdek değil. İnsanların bu araştırmadan alması gereken ders bu. Parasetamol kanser yapıyor diye bir şey söylemek doğru değil. Bu bir anket araştırması. İnsanlara ne kadar ilaç aldıkları soruluyor. 10 yıl sonra kaç tanesinin kan kanseri olduğuna bakılıyor. Seçimler için araştırmalar yapılıyor ya, partilerin oy oranları çıkıyor. Bu tür araştırmaların doğru olması kesin değil. Sadece bu konuda bir şüphe olduğunu gösterir" dedi.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

allahım esirgesin .hep çocuklarımıza ağrı kesici olarak kullandık .

nıluferdonmez - 10-08-2011 03:43
çok dikkatli olmalı rastgele ilaç kullanmamalı


mehtap - 26-05-2011 02:13
çok yararlı bilgiler teşekkürler.allahım herkesi korusun

sıla - 13-05-2011 10:18
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları