ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Oruç Astımı Etkiliyor mu?


Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu Ramazan ayında oruç tutacak astım hastalarını uyarıyor.

Oruç tutmak astım şikâyetlerini arttırıyor mu? Astım hastalarını oruç niçin etkiliyor? Hastaların beslenme düzeni nasıl olmalıdır?

Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, astımın akciğerlerde havayollarını oluşturan bronşların daralması sonucu öksürük hırıltı ve nefes darlığı belirtileri ile seyreden bir hastalık olduğunu belirtiyor.  Akciğerlerde bulunan hava yollarının daralmasının birinci sebebinin bronşlarda bulunan kas spazmı, ikinci sebebinin ise iç yüzeylerdeki salgının koyulaşması sonucu olaşan tıkanıklık olduğunu söylüyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, astım ataklarını tetikleyen birçok sebebin olduğunu, bunların başında ise alerji ve reflünün geldiğini belirtiyor. Reflüden kaynaklanan atakların çoğalmaması için beslenmenin çok önemli olduğuna değiniyor ve astım hastalarının küçük porsiyonlar halinde azar azar ve sık beslenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Nuhoğlu; hastaların özellikle kızartma gibi yağlı besinlerden ve kakaolu tatlılardan uzak durmaları gerektiğinin ve gece yatmadan hemen önce yenen yemeklerin genellikle reflüye sebep olduğunun altını çiziyor.

Oruç ve Astım

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, ramazan ayında oruç ile başlayan beslenme düzeni değişikliklerinin astım hastalarını olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor. Oruç tutarken tüm gün aç kalındığı için kan şekerinin düştüğünü ve iftarda normalden fazla yemek yendiğini ve bu durumun reflü oluşturduğunu belirtiyor. Sahurda  yenen yemek sonrası yatmanın bir diğer reflü nedeni olduğunu da vurguluyor. Mideye yeni giriş yapan  yiyeceklerin yatar pozisyona geçildiğinde solunum sistemine kaçırılmasından kaynaklandığını sözlerine ekliyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, oruç tutmanın astım hastaları üzerindeki bir diğer olumsuz etkisinin de uzun süren susuzluk olduğuna dikkat çekiyor. Susuz kalan bir astım hastasının akciğerlerinde oluşan balgam koyulaşması ve koyu balgamı çıkarmakta zorlanması şikayetlerin artmasına sebep oluyor. Özellikle hava sıcaklıklarının artış gösterdiği şu yaz aylarında vücudun susuzluktan korunması gerekiyor. İlaç tedavisi altında olan astım hastalarının sabah akşam kullanması gereken ilaçları aksattığında hastalık bulguları artabiliyor.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

ALLAH bütün hasta insanlara yardım etsin

güliz - 24-08-2011 09:34
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları