ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Okula Başlarken..


Dün ilköğretim okulları açıldı; ve milyonlarca çocuk  dersbaşı yaptı. Kimi çocuklar sekiz yıllık eğitimi bitirip liseye başladılar; kimisi okul değişikliği ile yeni bir  okula, kimisi öğretmen değişikliği nedeni ile yeni bir öğretmenle, kimisi önceki yıldaki öğretmenleri ile kimiside ilk kez okula başladı.

Kuşkusuz,  okula başlamak çocuklar için olumlu veya olumsuz duygular yaratabilecek bir durumdur. Okula başlamanın heyecanını en çok hissedecek öğrenciler  birinci sınıfa başlayan öğrencilerdir.Kimisi daha önce kreşe,  ana sınıfına gitmiş, kimiside ilk kez  annesinden ayrılmaktadır. Genel olarak birinci sınıf öğrencileri her bakımdan en hassas  grubu oluşturmaktadır.Aile yapılarına, yetiştirilme  tarzlarına, daha önce kreşe, ana sınıfına  gidip gitmemelerine ve öğretmenin tutumuna göre çeşitli sorunlar yaşamaktadırlar. Okula başlama ile ortaya  çıkan önemli bir sorun seperasyon anksiyetesidir(okul fobisi). Bu anksiyeteyi yaşayan çocuklar annelerinden ayrılmak istemezler, ağlarlar, bulantı, kusma vb. belirtiler gösterirler ve sınıfa girmezler.Anneler haftalarca  sınıfta, okul önünde beklemek zorunda kalırlar.Fiziksel semptomlar nedeni ile çocuk birçok muayene ve tetkikten geçirilmesine rağmen birşey bulunmayınca çocuk suçlanabilir. Bazı öğretmenler  bu durumun çocuğun  şımarıklığından kaynaklandığını düşünerek sert davranışların sorunu  çözeceğini düşünürler. Bazı öğretmenlerde çocuğun  okula hazır olmadığını, bir yıl sonra okula gelmesinin daha uygun olacağını söyleyebilirler. Böyle bir çocuk  aileden kopamadığı için  bu anlamda okula hazır değildir; ancak zihinsel gelişim bakımından diğer çocuklardan bir farkı yoktur. Okula bir yıl geç başlaması sorunu çözmeyecektir. Bu sorunun çözümüde okul ile birlikte olacaktır. Aileler ve öğretmenler böyle bir sorunla karşılaştıklarında bunun  psikolojik bir  sorun olabileceğini ve tedavi gerektirdiğini bilmeli ve böyle bir çocuğun korkutma ile veya sert tutumlarla bu korkusunu yenemeyeceğini bilmelidirler
Çocukların  okula uyumunu ve öğrenmelerini etkileyecek  zihinsel gelişim sorunları ve fiziksel  sorunlarıda olabilir. Bu sorunlar, görme ile ilgili, duyma ile ilgili, metabolic, fiziksel hastalıklar ile ilgili, ruhsal hastalıklar  ile ilgili veya zihinsel gelişimde gerilik ile ilgili olabilir.Öğretmenler bu sorunların çocuğun okul eğitimi ve uyumu üzerindeki olumsuz etkileri konusunda bilgi sahibi olmalıdırlar.Aileler bu sorunları farketmemiş de olabilirler.Böyle bir sorun şüphesi olduğunda  öğretmenler ve rehber öğretmenler aileleri uyarmalı ve tedaviye yönlendirmelidirler.

Okula yeni başlayan çocuklar için  en önemli şey okulu sevip sevmmeleri ve  uyumlu olup olmamalarıdır. Bu konuda en büyük görev öğretmenlerindir.Çünkü öğretmenin tutum ve davranışları, gözlemleri, becerisi çocukların okulu sevmelerinde, zihinsel kapasitelerini ortaya koymalarında ve geliştirmelerinde  çok önemlidir. Öğretmenlerin çocukların öğrenme yöntemlerini ve psikolojik yapılarını bilmeleri gerekir.Sert, cezalandırıcı, çocukları kapasitelerinin üstünde zorlayıcı öğretmen tutumlarıda, aşırı gevşek tutumlarda çocuklarda okula ve öğrenmeye karşı isteksizlik yaratacak tutumlardır.

Öğretmenlerin, çocukların okula ve öğrenmeye isteklerini arttırmaları, onları iyi gözlemleyerek yaşadıkları fiziksel ve ruhsal sorunları tespit etmeleri, bu konularda aileleri uyarmaları ve işbirliği yapmaları önemlidir. Birinci sınıf öğrencileri için öğretmenlerin tutum ve davranışları, gözlemleri, aile ile iş birliği yapmaları çocukların başarılarında ve uyumlarında en önemli etkendir. Ailelerinde okul öncesi eğitime  önem vermeleri, çocuklarını  aşırı koruyucu, kollayıcı tutumda olmamaları,  zorlamadan öğrenmeye teşvik etmeleri,onlara güvenmeleri ve öğretmenle işbirliği yapmaları gerekir.

Dr. Mazlum Çöpür
Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı
mazlum.copur@mynet.com
www.nirvanacocuk.com

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları