ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Mutlu çocuk yetiştirmenin formülü!

 

Son yıllarda ailelerin gözdesi olan 'pozitif disiplin' yöntemi, kendine güvenen ve mutlu çocuklar yetiştirmeyi amaçlıyor. Uzman Psikolog Şeyda Özdalga, pozitif çocuk yetiştirmenin formülünü anlattı.

Son yıllarda öne çıkan, çocukların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayıp öz güvenlerini artıran ve problem çözme becerilerini geliştiren 'pozitif disiplin' yöntemi, mutlu ve neşeli çocuk yetiştirmenin formülü olarak da adlandırılıyor. Çocukların kendine olan inancını artırdığı gibi, yaptıkları işlere karşı isteklerini de çoğaltan yöntem pek çok ebeveyn tarafından uygulanıyor.

 

Pozitif disiplin yöntemiyle çocuklar öz güven kazanıyor

Bu yöntemle çocuklar bir işi yapabilme güçlerine inanır, yaparken istekli olur, yaptıktan sonra da doyum sağlarlar. 'Aferin kızım, kendi başına yıkandın' şeklinde desteklenen 5 yaşındaki bir çocuk, kendi kişisel bakımı konusunda daha becerikli, istekli ve mutlu olacaktır. Sorumluluk alan, çözüm üreten, yaratıcı ve özgürce karar alabilen, toplum ve ahlaki kurallara uyan bu çocuklar, gelecekte yaşamını düzenleyen, organizasyon becerisi gelişmiş, öz güvenli, üreten bir yetişkin olmaya adaydır.

 

Negatif olayların üstesinden daha kolay gelirler

Pozitif disiplin ile yetiştirilen çocuklar olumsuz, travmatik olaylara yaklaşımları daha yapıcı ve negatif olayların üstesinden daha kolaylıkla gelirler. Bu çocukların, depresyona girme, travma sonrası stres bozukluğu yaşama oranları azalmaktadır. Çocuk ve gençler cezalandırıldıklarında, duygusal enerjilerini kendilerini savunma gibi olumsuz unsurlara harcarlar. Kötümser bakış açısında olurlar. Pozitif disiplin, kendilerini yönlendiren yetişkinlere karşı çocukların genellikle sergiledikleri pasif-saldırgan taktikleri kullanmalarını engeller. 'Harika! Demek çalışmaya başladın, çaban çok hoşuma gidiyor, sen bunun üstesinden gelirsin' gibi olumlu yaklaşımlar, çalışıyormuş gibi davranılmasını önlemiş olur. Çocuk enerjisinin çoğunu karşılaştığı güçlüğü yenmede kullanır.

 

Peki, özetle pozitif bir çocuk yetiştirmenin formülü nedir?

Çocuklarınıza seçenek sunun, seçim yapacak fırsatlar verin. Problemi onun adına çözmeyin veya çözüm önerileri sunmayın. Hata yapmalarına da fırsat verin ki, hatalarından sonuç çıkarabilsinler. Başkalarının duygularını anlayabilmesini sağlayın. Olumlu yaklaşım, davranıştan hemen sonra gösterilmelidir. Öncelikle "aferin, çok iyi yaptın" gibi sözel destek, sırt sıvazlama, saçını okşama gibi fiziksel temas, sonrasında arkadaşıyla program yapma, parka, sinemaya götürme gibi ödüller verilmelidir. Çocuğun olumlu davranışlarını eşinize, aile büyüklerine abartmadan aktarın ve çocuğun duymasını sağlayın. Çocuğa ev içi ve ev dışı sorumluluklar verin. Koşulsuz sevildiğini hissettirin. Tutarlı davranın, onaylamadığınız bir davranışa sonradan izin vermeyin. Açık, net, anlaşıldığından emin mesajlar verin. Fiziksel ihtiyaçlarını karşılayın. Güvenli bir çevre ve ortam sunun. Ona zaman ayırın. Kurallar, sınırlar koyun. Hak etmediği, abartılı övgülerden kaçının. Koruyucu yaklaşımlarınız sınırlı, kollayıcı yaklaşımlarınız sınırsız olsun. Sabırlı ve hoşgörülü olun.

Kaynak : IVillage Türkiye

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları