ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Meyvelerin kraliçesi Mangosten

 

Zararlı kanser hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı, siyatik ağrılarını azaltmada önemli bir etken. Mangosten meyvesinin anavatanı Malaya ve Sunda adaları. Güney Asya kökenli bir meyve olan Mangosten, meyvelerin kraliçesi olarak adlandırılır. Ultra tropikal bir meyve olduğu için dünyada sınırlı sayıda ülkede yetiştirilir. Bu ülkeler Tayland, Malezya, Filipinler, Brezilya ve Hindistandır. gelelim Mongosten meyvesinin sağlığa faydalarına.... İçeriğinde bulunan Xanthone ' un(Çok güçlü bir antioksidan) bağışıklık sistemini güçlendirmesi bakımından C ve E vitaminlerinden daha etkili olduğu düşünülmektedir. Bu antioksidanlar; Vücuttaki hücreleri onarmasının yanında beyin, kalp ve ciğer gibi organların da düzenli çalışması yönünden de çok faydalıdır. Kanseri önleyici etkisi olduğu düşünüldüğünden dolayı son zamanlarda hakkında birçok bilimsel araştırma yapılmaya başlanmıştır ve çalışmaların birçoğundan , insan sağlığına sanılandan daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Güney Asyada sivilce gibi birçok cilt probleminde kullanılmaktadır. Alerji ve astımdan kurtulmaya yardımcı olduğu da görülmüştür. Hala araştırmalar sürmekte ve bu etkilerinin tıbbi olarak kanıtlanmaya ihtiyaç vardır fakat gerçek olan tek şey inanılmaz derecede yüksek bir antioksidan içeriğinin olduğudur. İçerdiği Demir sayesinde daha güçlü bir bünye sağlar. Özünde yer alan Fosfor sayesinde de doku tamirlerinde, büyüme için gerekli olan protein sentezinde, karbonhidrat ve yağların vücut tarafından kullanılmasında etkisi bulunmaktadır. C, B1, B2, Kalsiyum, Fosfor, Demir ve Karbonhidrat açısından zengin değerlere sahip bir meyvedir.

Tiamin, niasin, folat gibi B grubu vitaminlerden zengin olan mangosten, vücudun karbonhidrat, protein ve yağ gibi besin ögelerini metabolize etmesine yardımcı olur. İyi miktarda bakır, mangan, magnezyum gibi mineralleri de içeren bu harika meyve, felç ve koroner kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
Lezzetine hayran kalacağınız bu tropik meyvenin bir diğer özelliği ise kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu destekleyerek vücudu anemiye karşı koruması. Kan damarlarını da genişleterek kan akışını arttıran bu benzersiz meyve sizi; ateroskleroz, yüksek kolesterol, kalp sıkışması, göğüs ağrısı gibi hastalıklara karşı korumaya da yardımcı. Çalışmalar düzenli olan mangosten tüketen kişilerin total kolesterollerinin ve trigliserit seviyelerinin önemli ölçüde düştüğünü gösteriyor.

Mangostenin bir diğer yararı ise zararlı kanser hücrelerinin büyümesinin engellenmesinde yardımcı olması. Antioksidanlardan oldukça zengin olması sebebiyle yaşlanma karşıtı etkiye de sahip olan mangostenin bu özelliği, DNA'yı hasarlara veya olası mutasyonlara karşı korumada da etkili. Siyatik ağrılarından mustaripseniz ve bu durum ilaçla kontrol edemediğiniz bir hale geldiyse mongosten size deva olabilir. Anti-inflamatuar özellikler içeren bu meyveyi düzenli olarak günde 2-3 kez tüketmeniz ağrılarınızı gidermenizde size yardımcı olacaktır. Mangostenin hamile veya hamile kalmak isteyen kadınlar üzerinde de oldukça fazla yararı mevcut. İçerdiği folat, doğum kusurlarını engellemede yardımcı olurken manganez ise annenin veya bebeğin vücudundaki hücrelerin hasar görmesini engelliyor. Özellikle hamilelikte oldukça sık görülen kabızlık sorununa da çare olan bu harika meyve, preeklampsi gibi hastalıkların semptomlarının azaltılmasında veya önlenmesinde de oldukça etkili. İçeriği oldukça zengin mangostenin, alzheimer hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir.

Elbette ki oldukça fazla yararı olan bu meyvenin bir takım yan etkileri de mevcut. Çalışmalar, yüksek ksanton içeriğine sahip bu meyvenin normal kan pıhtılaşmasını etkileyebileceğini gösteriyor. Bu sebeple mangosten, kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime geçebileceğinden bu tür ilaçlar kullananların bu meyveyi tüketirken aşırıya kaçmamaları gerekmektedir.
Yaz aylarında, taze şekilde tüketebileceğiniz bu meyveyi, meyveli tatlılarınızda veya içeceklerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Lezzetli bir meyve salatası için mangosteni; ananas, üzüm ve karpuz gibi meyvelerle beraber tüketin.

Mangosten meyvesinin dilimlerini mandalina gibi yiyebilirsiniz. Blenderden geçirip, kremalarınızda, tatlılarınızda, kokteyllerinizde vs. kullanabilirsiniz.
18 cm. boyunda ve 8 cm. genişliktedirler. İnce dal filizlerinin uçlarında açılan koyu kırmızı renkli çiçeklerden gelişen küçük bir portakal iriliğindeki meyveler, kırmızı şarap renginde, üzerleri parlak ve bir deri kıvamında kalınca bir kabuğun içinde olup, biri daima kalın, diğerleri gittikçe incelen 5-7 dilimden oluşur. Renkleri şeffaf bir beyaz olan bu dilimlerin içlerinde ayrıca üzerlerindeki kabuğun yumuşak lifleri ile meyve etine yapışık ve genellikle çimlenme yetenekleri olmayan, birer de büyücek çekirdekleri vardır.

Kaynak : IVillage Türkiye

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları