ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Meyve ve Sebzeler Nasıl Yıkanmalı


Meyve ve sebzelerinizin üzerindeki bakterilerden kurtulmak için bazı yıkama önerilerine uymalısınız.

Elma, şeftali, domates, kabak, biber
Akan suyun altında 30, 60 saniye kadar yıka. Bir yandan da bir sebze fırçası yardımıyla fırçala ya da parmaklarınla ovala. Böylece inatçı parazitlerden kurtulmuş olursun. Sadece şeftali gibi yumuşak kabuklu meyveleri fırçalamaktan kaçınmalısın.
Kavun, portakal, muz
Bir sebze fırçası ya da kullanılmamış bir diş fırçaı ile akan suyun altında 30, 60 saniye yıka. Kabukta çatlaklar varsa, fırçanın kılları bu bölgelerin içine kadar girmeli. Meyvenin kabuğundaki bakteriler, ona dokunduğun ya da bıçakla kestiğin zaman yediğin kısma da geçer. Ayrıca meyveyi soymadan önce ellerini yıkamış bile olsan, daha önce en az 20 kişinin ona sokunmuş olduğuna emin olabilirsin.
Orman meyveleri, üzüm
Meyvelerin sapını kestikten sonra bir süzgeç üzerine al. Sonra lavabodaki çeşmenin püskürtme başlığını kullanarak yaklaşık 60 saniye boyunca yıka. Bundan daha kısa süren bir yıkama kirleri temizlemek yerine dağıtıyor. Daha sonra bir kağıt havlu yardımıyla fazla suyu alın, böylece kalan bakteriler varsa onlardan kurtulursunuz.
Ispanak, marul(önceden yıkanmış ve paketlenmiş bile olsa)
Dış yaprakları koparıp at. Geri kalanları soğuk suyla 30, 60 saniye yıka. Bir salata kurutucusunun ya da kağıt havlu arasına alıp fazla suyunu gider. Önceden yıkanıp temizlenmiş hazır paketleri tercih ediyor olabilirsin. Ancak paketlenmiş yeşillikler söz konusunda olduğunda çeşitli markalar arasında büyük oranda temizlik farklılığı olacağından birkaç dakikanı ayırıp yıkamalısın.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları