ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Mevsime Göre Değişen ÇocuklarYıllardır en çok konuşulan belki de en çok tartışılan konu mevsim değişimlerinin insan üzerindeki etkisidir.

Aslında biz yetişkinler olarak değişimi hisseder, söyler belki de kendimizi rahatlatacak yöntemler buluruz. Peki ama çocuklarda öyle midir? Yani mevsim değiştiğinde çocuklarda değişir mi?

Benim cevabım EVET.

Çocuklar rutinliği sever. Tekrarları ve daha sonra olacakları bilmek onların kendini güvende hissetmelerini sağlar. Bu nedenle ebeveynlere sınırlarınız ve düzeniniz belli olsun deriz. Haliyle biz yetişkin olarak gerekli çevresel düzenlemeleri yaparak olası en iyi ortamı hazırlarız. Ancak yıl içerisinde dönem dönem çocuklarımız da anlam veremediğimiz sıkıntılar, hareketlilik, inatlaşma, belki yeme bozukluğu belki de uyku sorunları yaşarız. Evde bir değişiklik yoktur. Her şey eski düzendedir ama çocuk huzursuzdur. Ne oldu ki şimdi diyerek sorgulamaya başlar ebeveyn.. Aslında çocuğunuzu huzursuz eden hava değişimi olabilir. Havanın birden açması yada kapaması.. Isınması yada soğuması.. Kontrol edilemez bir akış. İşte bu noktada çocuğu huzursuz eder. Şaşkın eder. Belki de kaygılandırır. Ne olmaktadır böyle?? Anlam veremediği ısı değişimi, havanın aydınlanması yada kararması, kıyafetlerin değişmesi, bazen mutluluk bazen kasvet hissettirecek bir ortamın olması… Aslında çocuğunuz burada size mutlaka bu kaygılarını yansıtacak ipuçlarını verir. Esas olan sizin dikkatli izlemeniz ve sinyalleri takip etmeniz.

Mevsim değişimlerinin olduğu aylar özellikle eylül-ekim, mart-nisan ayları çocuklarda davranış sorunlarının, hiperaktivitenin belki de farklı farklı sorunların geliştiği aylardır. Bu aylarda yaşanan hava değişimi çocuklarda kaygı uyandırır ve çocuklar kaygıyla bizim baş ettiğimiz kadar rahat bir şekilde baş edemez. İştahı azalır yada artar, uyku sorunları başlar, bazen çiş kaçırır, aşırı huzursuz hareketler gösterir, inatçılık, asi davranışlar, nedensiz ağlama ve sinir krizleri.. Olası gösterdikleri tepkilerdir. Elbetteki bu sorunların hepsini birden beklemeyin. Sadece verdikleri sinyalleri takip edin. Ve ona yardımcı olun.

Nasıl mı?
*Ona mevsimleri anlatın. Mevsimlerin özelliklerini.. Yaşadıklarını belki anılarını.. Buradan yola çıkarak mevsim değişimlerine vurgu yapın. Örneğin. “ Hatırlıyor musun geçen yaz güneş iyice yukardayken birden nasıl yağmur yağmış ve ıslanmıştık..” gibi. Değişimleri vurgulayın.
*Hava değişimleri hakkında eşinizle aranızda konuşun ama onun duyabileceği şekilde.. “ Bu ara hava o kadar çok değişiyor ki ne giyeceğimi şaşırdım. Hava bir soğuyor bir ısınıyor. Artık kış mevsimine geçsekte rahatlasam.” Gibi.. Ona ara geçişler de yaşadığınız sıkıntıları onun anlayabileceği dilde ama ona direkt söylemeden vurgulayın.
* Hava durumu haberlerini takip etmesini sağlayın. Yarın olası değişimler hakkında alacağı bu bilgi onu rahatlatacaktır.
* Eğer bunlara rağmen rutininizi bozan davranış bozuklukları 15 günü geçtiği halde düzelme göstermiyorsa mutlaka bir uzmandan görüş alın.
Sevgilerimle,

Pozitif Gelişim Özel Eğitim Ve Aile Danışmanlık Merkezi
Çocuk Gelişim Uzmanı
Şenay Yılmaz

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları