ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Menopoza Hazırlanın


Düzensiz periyodlar, sıcak basmaları, üşüme, terleme, uykusuzluk, yorgunluk, libido azalması, sinirlilik gibi sorunlar yaşıyorsanız bunların aslında aylık periyodlar ve üreme yeteneğinizin sonlandığını gösteren doğal bir süreç olduğunu bilmelisiniz.

Menopozun yol açtığı sorunlar bunlarla da sınırlı değil.  Bu dönemde kemik-eklem problemleri, şişmanlık, cilt kuruluğu ile karşılaşabilir, kalp-damar ve kanser risklerinizde bir artışa tanık olabilirsiniz. Bu nedenle işe öncelikle bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gözükerek başlayın.  Doktorunuz menopozun yol açtığı şikayetleri geçirmenin en etkili yöntemlerinden biri olan hormon yerine koyma tedavileri hakkında sizi bilgilendirecek ve size uygun bir tedavi planı oluşturacaktır.

SAĞLIK ÖNERİLERİ...

Menopoz hazırlıklarınıza düzenli pelvik ve meme muayeneleri ile PAP smear testi ve mamogram yaptırarak devam edebilirsiniz.  Bu dönemde meme, rahim ağzı ve yumurtalık kanserlerinde bir artış olduğundan önlemlerinizi mümkün olduğunca erken almalısınız.  Menopozda karşılaşacağınız diğer bir problem de kalp sorunları.  Genetik mirasınızda kalp-damar hastalığı, inme, şeker hastalığı ve hipertansiyon da varsa kan basıncınızı, kolesterol, homosistein, fibrinojen, trigliserid, kan şeker ve ürik asit düzeylerinizi izlemeye özen göstermelisiniz.  Östrojen kaybıyla ilerleyen kemik erimesi yani osteoporozda el bileği, kalça ve omurgada kırıklar meydana gelebileceğini bilmelisiniz.  Bu durumda kemik yoğunluğu testlerinden yararlanmalı, doktorunuzla uygun tedavi seçeneklerini tartışmalısınız. Menopozda eklem problemlerinin sıklaştığını da hatırlatalım.  Eklem romatizmasında önerilen fizyoterapi ve ilaç tedavisi ile Glikozamin sülfat, Kondroidin sülfat, SAMe  ve Kollajen Hidrozilatı gibi destekler hakkında doktorunuzla görüşebilirsiniz.

SEKS YAPMAK İÇİN 49 NEDEN?

Yaşlanmaya bağlı oluşan doğal metabolizma yavaşlaması menopozdaki hormon kaybı ile artar. Buna bir de bu yaşlarda sık görülen tiroid tembelliği, insülin direnci gibi hormonal problemler eklendiğinde menopozda kilo artışı kaçınılmaz hale gelir. Özellikle karın çevresi yağlanmanın görüldüğü bu sürece girerken yeni bir beslenme ve aktivite planı oluşturmanız, gerekirse hekiminiz ve beslenme uzmanınızdan yardım almanız gerekiyor.  Düşük yağlı, bol posalı, az kalorili yiyecekler ile kan şekerini kademeli yükselten tam tahıllar, yağlı tohumlar, kuru baklagiller, Omega-3, kalsiyum, D vitamini ve antioksidan zengini besinlerden faydalanmanız size iyi gelecektir.  Doymuş yağ ve trans yağ alımınızı azaltmalı, alkol-sigara-kafein tüketiminizi sınırlamalısınız. Bu dönemde östrojen etkili bitkilerden de yararlanabilirsiniz.  Soya sütü, proteini ve tofu bu “fitoöstrojen”lerden oldukça zengindir.  Ayrıca E vitamini, Black Cohosh, Melisa Otu, Dong Quai ve Chasteberry gibi destekleri de doktorunuzun önerisi ve kontrolüyle kullanabilirsiniz. Bu bitkilerin sizi sıcak basması gibi şikayetlerden de koruyacaktır.  Kilonuzu kontrol etmek ve kemiklerinizi güçlendirmek için aerobik egzersizler kadar ağırlık çalışmaları da faydalıdır.  En iyisi günlük olarak yapacağınız 30-40 dakikalık yürüyüşlerdir. Eklem sorunlarınız varsa suda yapılan çalışmalardan da yararlanabilirsiniz. Menopozda cildinizin yağ içeriğinin, parlaklığının, gerginliğinin azalacağını, ince çizgi ve kırışıklarınızda artış olacağını da bilmelisiniz.  Bu dönemde ilaç etkili kozmetiklerden faydalanarak, güneş koruma faktörlü kremleri yaz kış sürerek ve yukarıdaki beslenme- egzersiz önerilerinden faydalanarak cilt yaşlanmasını yavaşlatabilirsiniz. Menopoza hazırlık yaparken bunun ömrünüzün üçte birinden fazlasını geçireceğiniz bir dönem olacağını, düzenli bir sağlık dosyası ve kontrollerle bu süreci keyif ile geçirebileceğinizi unutmayın.
 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları