ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Menopoz Dönemi Egzersizleri
Menopoz dönemi kadınlarda hormon seviyelerindeki ani düşüşle ortaya çıkan fizyolojik ve doğal bir süreçtir.  Bu dönemde kadınları bekleyen pek çok can sıkıcı sorun vardır.   Sıcak basmaları, geceleri uykudan dahi uyandıran aşırı bir terleme problemi, uykusuzluk, depresif ruh hali ile yorgunluk ve baş ağrıları pek çok kadını bitkin, halsiz düşürür.  Cinsel istekteki azalma, kas ve kemiklerde meydana gelen zayıflama, kalp-damar problemlerine yatkınlaşma ve kilo artışı da menopozdaki kadınları huzursuz eder.  Osteoporoz yani kemik kırılganlığının artışı bu süreçte hızlandığından el bileği, kalça ve omurga kemiklerinde kırıklar meydana gelebilir.  Tiroid sorunları çoğalır.  Karın bölgesinde yağlanma görülür.  Yani menopozdaki kadınlar hem fiziksel,  hem de ruhsal ve duygusal yönden yorulur, yıpranır. 

CİNSELLİĞE DE FAYDALI
Ancak bazı küçük önlemlerle menopoz dönemini rahat geçirmeniz mümkündür. Doğru bir beslenme programı ile doktorunuzun önerisiyle başlayacağınız hormon takviyeleri bu dönemde size yardımcı olacaktır.  Menopoz hazırlıklarından bir tanesi de egzersiz alışkanlığıdır. 

Çünkü egzersiz kemik ve kasları güçlendirir, yağ yakmanıza yardımcı olur, kalp-damar sağlığınızı olumlu etkiler, uyku ve ruh halinizi iyileştirir. Menopoz döneminde yapılacak egzersizler cinsel organlara giden kan akımını arttırarak bu dönemde sık karşılaşılan orgazm ve lubrikasyon problemlerine de iyi gelir. Egzersiz menopoz süresince yavaşlayan metabolizma hızı, kilo artışı ve bel çevresi kalınlığı sorunlarında da size sayısız fayda sağlayacaktır.  Peki menopoz döneminde nasıl bir egzersiz programı uygulamalısınız?

YÜRÜYÜŞ VE GÜÇ EGZERSİZLERİNİ BİRLEŞTİRİN
Burada önemli olan hem aerobik hem de güç egzersizlerini doğru bir şekilde birleştirmektir.  Yürüyüş aerobik egzersizlerin en kolayıdır.  Bununla birlikte bisiklete binmek, hafif hızla koşmak, ip atlamak, golf oynamak, tenis ve yüzme gibi sporlar da aerobik egzersizlerdendir.  Bunları her gün yaklaşık 30 dakika, rahat rahat nefes alıp vererek, soluk soluğa kalmadan, sizi rahatlatacak bir şekilde yapmalısınız.  Ancak eğer aerobik egzersizlere bir de güç egzersizlerini eklerseniz, bir yandan yağ yakarken bir yandan da vücudunuzdaki kas kütlesini arttırabilirsiniz. 

Salzburg Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışma yavaş bir şekilde ve birkaç tekrardan oluşan güç egzersizlerinin menopoz dönemi kadınlarına daha faydalı olduğunu ortaya koydu.  Hafta 2-3 kez 10-20 dakikalık sürelerle hafif ağırlıklarla yavaş yavaş çalışmak menopoz sıkıntılarınızı atlatmakta size yardımcı olur.  Bunun için bir egzersiz uzmanından da yardım alabilirsiniz.

Unutulmaması gereken başka bir nokta da eklem rahatsızlığı olanların eklemlerini zorlamayacak, romatizmal eklem ağrılarının şiddetlendiği dönemlerde yangısal süreçleri arttırmayacak bir program uygulamalarıdır.  Tüm bunlara uyduğunuzda siz de menopoz sorunlarıyla siz de daha rahat baş edebilirsiniz.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

her zaman spor yapmalıyız ,özellikle menopoz döneminde daha da dikkat etmeliyiz

nıluferdonmez - 22-11-2011 10:41
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları