ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Meme Kanseri Hızla Yayılıyor


 

 

Gelişmekte Olan Ülkelerde Meme Kanseri Hızla Yaygınlaşıyor

Toplumda farkındalığın az olması ve görüntüleme teknolojileri hakkında kadınların yeterince bilgi sahibi olmamaları kontrollerin gecikmesine neden oluyor ve hayatları riske atıyor. 2008 yılında, toplamda 15 milyon yıl karşılığı "sağlıklı yaşam", dünya genelinde erken ölen veya hastalığa yakalanmış kadınlar nedeniyle yok oldu.

İstanbul, Türkiye - 4 Kasım 2013- GE Sağlık tarafından yaptırılan küresel bir araştırmaya göre artan meme kanseri vakaları ve buna bağlı ölümler gelişen dünya için önemli ve artan bir tehdidi ifade ediyor.

 

Söz konusu raporun yazarlarından Stockholm School of Economics'de Sağlık Ekonomisi Profesörü Bengt Jönsson şu noktaya dikkat çekti:

"Meme kanseri, gelişmekte olan ülkelerde ağırlıklı olarak ortalama yaşam süresindeki artış, kadınların daha az çocuk sahibi olmaları gibi yaşam tarzı değişiklikleri ve menapoz sonrası hormon tedavisi gibi hormonal müdahaleler sonucu artış gösteriyor. Ölüm oranları bu bölgelerde geç teşhis ve tedavi olanaklarına sınırlı erişim nedeniyle artıyor."

Eğitim düzeyini yükseltmek riski azaltıyor

"Meme kanserinin önlenmesi, erken teşhis ve yarattığı ekonomik yük" konulu rapor, bireylerin meme kanseri ve görüntüleme yöntemleri hakkında sahip olduğu olumsuz algının gelişen dünyada yaşamları risk altına soktuğunu ortaya koyuyor.Örneğin, Mexico City'de yapılan yeni bir araştırma, birçok kadının mamografi çektirmek konusunda rahatsızlık duyduğunu ve endişelendiğini gösterdi.

GE Sağlık Küresel Onkoloji Direktörü Claire Goodliffe raporun sonuçları hakkında şu yorumu yaptı:

"Yeni endüstrileşmiş ülkelerde kadınların çok geç denilecek noktaya kadar kontrol edilmek istememesi büyük endişe uyandırıyor. GE'nin bu bölgelerde bazı hükümet ve Sağlık Bakanlıkları ile birlikte görüntüleme yöntemlerine erişimi ve toplumda farkındalığın artırmasına yönelik çalışmasının sebebi de budur. Bu girişimlerden bazıları mükemmel gelişme gösteriyor."

 

Kaybolan sağlıklı yıllar

Araştırma meme kanserinin hastalar üzerindeki etkileri hakkında bazı ilgi çekici sonuçları da ortaya çıkarttı. Son yayınlanan rakamlara göre 2008 yılında, 15 milyon yıl karşılığı "sağlıklı yaşam", erken ölen veya hastalığa yakalanmış kadınlar nedeniyle kaybedildi. "Kaybolan sağlıklı yaşamlar", erken ölüm ve meme kanserinin etkileri nedeniyle çaresiz durumda kalınmasıyla kaybedilen yıllar olarak tanımlanıyor.

 

En çok sağlıklı yaşam yılını Afrika, Çin ve ABD'de yaşayan kadınlar kaybediyor. Bunun da ötesinde, küresel olarak kaybedilen 15 milyon yılın içinde hastalıktan dolayı ölenlerin oranı hastalığa yakalananların 3 katı. Afrika, Rusya, Meksika, Türkiye ve Suudi Arabistan'da yaşayan kadınlar için bu oran 7 katına çıkıyor. Bu da dünya ortalamasından çok daha yüksek.

Bengt Jönsson, "Rapor bulguları, kadınların endişe verici yükseklikte bir bölümünün hala meme kanserinden öldüğünü ve bunun da meme görüntüleme programlarına erişim ve sağlık hizmetleri harcamaları ile ilişkili olduğunu gösteriyor" dedi. Meme kanseri vakalarının sayısı ve ölüm oranları, hastalığın neden olduğu ekonomik yük ve tedavi biçimleri, teşhis safhası ile bağlantılı olarak detaylı hasta izleme kayıtları ile ilgili belirgin, hatasız ve güncel veri eksikliğine işaret eden Jönsson, "Bu durum klinik uygulamalardaki değişimlerin hasta sonuçlarını ve karşılanması gereken ihtiyaçları nasıl etkilediğine yönelik analizleri kısıtlıyor" dedi.

Yaşam kalitesi arttıkça ölüm oranları düşüyor

Gelişen ülkelerde meme kanseri vakaları son 50 yılda sürekli artış gösterdiğinden, tedavinin ana odağında "hayat kurtarma" yer alıyor. Ancak günümüzde daha fazla kadın hastalıkla beraber yaşamaya devam ettiğinden, hayatta kalma oranları arttıkça yaşam kalitesi konusu da ön plana çıkıyor.


Doktorlar bunun sonucunda hastaların sorunlarının ve bu sorunların nasıl hafifletilebileceğinin tanımlanması için teşhis ve tedavinin hayatta olan hastalar üzerindeki etkisini ölçmeye odaklanıyorlar.

Claire Goodliffe, "Bu rapor ülkelerdeki hayatta kalma oranları ve meme kanserinin teşhis edildiği safha arasında doğrudan bağlantı kuruyor. Meme kanseri görüntüleme yöntemlerinin göreceli zararları, faydaları ve maliyet etkinliği ile ilgili güncel tartışmalara baktığımızda erken teşhis ve tedavi ihtiyacı için bizim tarafımızdan da memnuniyetle karşılanan ilave kanıtlar sunuyor" dedi.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları