ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Lohusalık Dönemi Bakım Önerileri

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; doğumdan sonra lohusalık döneminde vücutta görülen bazı değişimlerin normal olduğunu belirterek, bir an önce eski görüntüsüne dönmek isteyen annelerin paniğe kapılmaması gerektiğini söyledi. Doğru ve bilinçli bir bakım uygulayarak özlem duydukları görüntülerine yeniden kavuşabileceklerini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; lohusalar için basit ama etkili bakım tüyoları verdi:

TEMİZLİK MADDELERİNİ DOĞRU SEÇİN

Gebelikte olduğu gibi lohusalıkla da özenli ve bilinçli bir bakıma ihtiyaç var. Gebelikteki hormonsal değişim; cilt, saç, tırnak, damarlar, yağ bezleri ve ter bezlerini de etkiler. Ciltte gebelik süresince hassasiyet görülür; cilt, kimyasal maddelere karşı çok duyarlıdır. Gebelik sürecinde cildi tahriş etmeyen ürün kullanımına mümkün olduğunca özen gösterilmelidir. Bu hassasiyet lohusalık süresince de devam eder. Bebekten dolayı annelerin su, sabun ve deterjanla teması; hassasiyetin daha da belirginleşmesine, ellerde kızarıklığa, çatlaklara ve kaşıntılı lezyonların gelişmesine neden olur. Bu nedenle lohusa annelerin ellerini kurutmayan, yumuşatıcı özelliği olan temizleyicileri tercih etmeli ve her el yıkama sonrası ellerini nemlendirmeleri gerekir.  

SİVİLCELER İÇİN MUTLAKA DOKTORA DANIŞIN

Yüzde bulunan yağ salgısı gebelik süresince artar. Bu da gebelikte sivilcelerin artmasına neden olur. Anne adayları; dıştan kullanılacak ürün bile olsa, bunun emilip kana geçme ihtimali bulunduğunu unutmamalı. Özellikle gebelik süresince vitamin A ve yüksek dozda salisilik asit içeren ürün kullanımı önerilmez. Kullanılacak kozmetik ürünler geniş yüzeye uygulanacaksa kullanmadan önce cilt hekimlerine danışılmalıdır. İltihabi akneler mevcutsa, kullanılacak antibiyotiklerin lohusa anneler açısından risk taşımadığından emin olunması gerekir.  

PEELİNG KANA GEÇER DİKKAT

Özellikle vücut peelingi amacıyla kullanılacak ürünlerin geniş yüzeyle temas edip kana geçme ihtimali göz ardı edilmemelidir. Gebelik ve lohusalık döneminde bu yüzden geniş yüzeylere kullanılacak peeling ürünleri seçiminde dikkatli olunmalıdır. Yağlı ciltler için uygun olan temizleyici ve toniklerle yağlanma baskı altına alınır. Cilt hekimlerinin önerdiği güvenilir olan sivilce ilaçlarıyla sivilceler tedavi edilir.  
GÖĞÜS UÇLARINI ILIK SUYLA TEMİZLEYİN

Göğüs uçları, cilt çatlaklarının görüldüğü diğer bir bölgedir. Bebeğin meme emmesiyle göğüs uçlarında çatlaklar ve yarıklar oluşabilir. Bazı durumlarda çatlak olan bölgelerden enfeksiyon gelişebilir. Çatlaklardan korunmak amacıyla göğüs uçlarının ılık sularla temizlenmesine özen gösterilmeli, bitkisel içerikli ve lanolin içeren kremlerle emzirmeyi takiben göğüsler nemlendirilmelidir.

AYAKLARI ÇOK İYİ KURULAYIN


Lohusalık döneminde ter bezlerinin sayısında artma görülür. Gebelikte vücutta biriken fazla suyun atılma yollarından biri de terdir. Ayaklardaki fazla terleme mantar hastalığının gelişmesine zemin hazırlar. Ayakların ıslak kalmamasına, çok iyi kurulanmasına ve nemli tutulmamasına önem verilmelidir.

TIRNAKLAR VE ELLER NEM İSTER

Tırnaklar bu sürede daha kırılgan, daha yumuşak olur. Emzirme döneminde kimyasal maddelerle temasın artması, tırnak sorunlarının bu dönemde devam etmesine neden olur. Tırnaklar nemlenmelidir, el bakımına dikkat edilmelidir.
SAÇLARINIZI KİMYASALLARDAN KORUYUN

Değişen hormonlar saçları da farklı şekilde etkiler. Gebelik süresince saçlarda gürleşme, sertleşme görülür. Doğum sonrası ilk 6 ay saç dökülmesi görülür. Bu dökülme geçicidir. En geç bir sene içinde dökülen saçlar tekrar çıkar. Hastalar dökülme süresince saç kozmetiklerinden uzak durmalı, saçlarını mümkün olduğu kadar az boyatmalı, kullanılacak boyaların da bitkisel olmasına dikkat etmelidirler. Emzirme süresince annede gelişebilecek vitamin ve mineral eksikliklerinin de dökülmeyi arttıracağı unutulmamalıdır.  Cilt hekimlerinin önerisi doğrultusunda saç dökülmesine uygun tedavi başlanmalıdır.

TÜYLERİ EMZİRME SONRASINA BIRAKIN

Tüylenmede artış hormonların sebep olduğu bir diğer değişikliktir. Emzirme sonrası lazer yöntemiyle istenmeyen kıllar uzaklaştırılır.  

LOHUSALIKTA BOTOKS'U UNUTUN

Kozmetik uygulamalar bu dönemde önerilmez. Yapılacak işlemlerin güvenirliği ile yeterli bilgi bulunmadığından dolayı botoks, dolgu ve peeling gibi işlemler emzirme kesildikten sonra önerilir.CİLT LEKELERİNE EMZİRİRKEN VİTAMİN LOHUSALIK BİTİNCE PEELİNG TAKVİYESİ

Cilt lekeleri çoğu kadının bu sürede yaşadığı bir cilt sorunudur. Lekeler esmerlerde daha belirgindir. Gebeliğin erken dönemlerinde başlar ve lohusalık döneminde de şiddeti hafifler. Hormonal değişim ve genetik faktörler lekelere zemin hazırlar. Lekeler gebelik ve lohusalık döneminde vitamin C ve fitik asit gibi bitkisel içerikli doğal ürünlerle tedavi edilir. Güneş koruyucular tedavinin en önemli parçasıdır. Lohusalık bitiminde ise kimyasal içerikli renk açıcılar ve peeling yöntemi ile lekelerde belirgin derecede azalma sağlanır. Peeling işlemiyle lekelerde açılma sağlanırken, aynı zamanda ciltte parlaklık, sağlıklı bir görünümde kazanılır.

CİLDİ NEMSİZ BIRAKMAYIN

Çatlaklar kadınları çok fazla rahatsız eden gebelikte gelişen bir diğer kozmetik sorundur. Özellikle karın, kalça ve göğüs uçlarında görülür. Başlangıçta pembe mor renkte olan çatlaklar ilerlediği zaman sedef ve gümüş rengine dönüşür. Kullanılacak ürünlerle başlangıç aşamasında olan çatlaklar hafifletilebilir. Çatlakların önlenmesinde alınacak en önemli önlem cildi nemlendirmektir. Cildin nemli tutulması ani gerilmeye karşı dayanıklılığı arttırır. Özellikle meyve asidi içeren ürünler çatlakların hafiflemesine yardımcı olur. Emzirme sonrası vitamin A içeren ürünlerle çatlak tedavisi yapılır.  

VARİSLERİ LAZERLE SİLİN

Damarlar gebelikte genişleme gösterir. Bu sebepten kılcal damar genişlemeleri ve varislere sık rastlanılır. Emzirme bitiminde yüzdeki kılcal damar genişlemeleri lazer, varisler için skleroterapi yöntemine başvurulur.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Kadınların duygusal ve bedensel olarak en hassas dönemi bence bakım şart ve moral desteği de

cicikan - 04-01-2010 07:24
lohusalıkta cok hashas bir dönem sağlıka dikat etmek lazım

NEVİN41 - 01-01-2010 04:11
ihtiyacım olduğunda uygularım

gülirana - 31-12-2009 12:57
çok zor bir dönem yaşayan bilir.

melos - 25-12-2009 09:19
evet bu döneme özen gösterelim

dino - 18-12-2009 08:17
hassas bir dönem gerçekten

Qharizma - 18-12-2009 03:56
annelik özeldir derim ben

dino - 18-12-2009 08:48
Lohusalık döneminde de annenin psikolojik durumu kesinlikle çok önemli.

emel - 12-12-2009 04:47
allah razı olsun çok faydalı olmuş

seda33 - 12-12-2009 04:26
hassas zaman dilimi

dino - 11-12-2009 03:45
lohusalık dönemim olursa bunları uygularım

gülirana - 10-12-2009 11:09
teşekkürlerrr

emineburak - 10-12-2009 02:03
bir daha lohusalık dönemim olmayacak

gungem - 09-12-2009 04:35
teşekkürler

rosee_ - 09-12-2009 04:23
çok faydalı bilgiler gençler kadar bizimde fikir sahibi olmamız onlara destek olmak açısından önemli bence...

mehtap - 09-12-2009 12:59
GÜZEL BİLGİLER, HER NE KADAR BİZDEN GEÇSEDE.

CDE - 08-12-2009 04:29
evet bu bilgiler çok yararlı lohusa kadınların önemle okuması gereken bilgiler bence

kamile44 - 08-12-2009 03:45
LOHUSALIK KADINLARIN EN DUYGUSAL ZAMANLARIDIR

dino - 08-12-2009 02:46
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları