ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Koşmak mı, Yürümek mi?


Amerikan Time dergisine göre, günde yarım saatlik bir yürüyüş ömrü 15 yıl uzatıyor... Ancak spor hekimleri , "çok yaşlılar dışında koşmanın da yabana atılmaması gerektiğini" savunuyorlar.

Uzmanlar, yürüme ve koşmanın artıra artıra bir saate çıkarılmasını tavsiye ediyor ve ekliyorlar "öncesinde mutlaka doktor kontrolünden geçilmeli".  Doktorların bir diğer uyarısı da; yürüyüş yaparken de yavaş yavaş değil tempolu yürünmesi gerektiğini unutmamak...

Koşmak Kalp Kaslarını Güçlendirir!

Koşarsanız kalp kaslarınız güçlenir ve kanı organlara çok daha rahat pompalar. Spor yapmayan bir insanın kalbi 2 kere atacaksa, spor yapanın nabzı bir kere güçlü şekilde atar ve  istirahat nabız sayısı düşük olur. Metabolizmanız yaşınız ilerlemesine rağmen hızını korur, damar tıkanıklığı riskiniz azalır.
Bilinçsizce süratli ya da kalbi zorlayacak şekilde koşmak, kalbiniz sağlam olsa da kriz geçirme ihtimalinizi yükseltir. Hafif tempo, kısa mesafe koşularla başlamak ve gün geçtikçe tempoyu değil ama mesafeyi uzatmak, nefes almakta güçlük çekildiği yerde koşmaya ara vermek ile sağlığa gerçek anlamda yararlı bir egzersiz yaparsınız. Hafif-orta bir tempoda 40 dk. koşu çok ideal bir kardio egzersizdir.

Koşu Ayakkabısı Seçerken….
Outdoor veya koşu bandında koşu yaparken vücudunuzu zorlamamanız, bacaklarınızda, dizlerinizde ve ayaklarınıza haddinden fazla baskı yapmaması önemlidir. Eklem yerlerinizi rahatsız etmemeli, topuğunuzda koşarken yüklenme hissetmemelisiniz.
Orta tabanda tampon ve destek, dengenin ön koşuludur. Denge ve eklem yerlerine destek verecek tasarımlar, koşu ayakkabılarında başlıca aranacak özelliklerdir. Ayakkabı tabanınızın esnek olması da, belinizi ve bileklerinizi zedeleme riskini düşürecektir.

Dünyanın önde gelen koşu ayakkabı markalarından Saucony, Türkiye’de sayılı noktalarda satılmakta ve ilk kez online olarak Sporcum.com’da satışa çıkarıldı. Farklı ayak tiplerine özel tasarımlar yapan, en gelişmiş koşu ayakkabı modellerini sunma iddiası taşıyan Saucony’leri maksimum sağlık ve verimle koşmak için size tavsiye ediyoruz.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları