ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Kimin şoförü olmak isterdiniz?Renault’un Kadınlar Günü vesilesiyle bağımsız araştırma kuruluşu Ipsos KMG’ye yaptırdığı “Kadın ve Otomobil” araştırması ilginç sonuçlarıyla şaşırtırken Türk kadın sürücüsünün otomobille olan ilişkisinin sanıldığı kadar “mesafeli” olmadığını da ortaya koydu. Türkiye’deki üç kadın sürücüden birinin her gün otomobil kullandığını ortaya çıkaran araştırmaya göre, kadınlar da erkekler kadar otomobillerini ve şoför koltuğunu benimsiyor!

Kadın ve Otomobil araştırmasında yöneltilen “Bir günlüğüne hangi ünlünün şoförü olmak isterdiniz?” sorusuna kadın sürücülerin %28’inin George Clooney yanıtını vermesi dikkat çekiyor.  Ünlü aktörü, %20 ile Brad Pitt, %17 ile Johnny Depp ve %15 ile Tom Cruise takip ediyor. Araştırmanın sonuçları, kadınların yalnızca otomobilde dinlemek için tercih ettikleri sanatçılar arasında ise Tarkan ve Ajda Pekkan’ın %7’lik oranla ilk sırayı paylaştığını gösteriyor. Bu sanatçıları, Serdar Ortaç (%5), Sıla (%3), Demet Akalın (%3) ve Candan Erçetin (%3) izliyor.
 
Erkek baskısı sürüyor
Kadının otomobil tercihinde yakıt tüketimi (%58) ve dış güzellik (%48) en önemli kriterler olarak öne çıkıyor. Kadın sürücülerin en çok zorluk çektiği konu ise %70’lik oranla lastik değiştirmek. Bunu %24’lük oranla park etme sorunu takip ediyor. Otomobili ve trafikle olan ilişkisi erkeklerden pek farklı olmayan kadın sürücülerin trafikte erkeklerle ilgili şikayetleri değişmiyor. Trafikte erkeklerin eşitlikçi davrandıklarını düşünen kadın sürücülerin oranı yalnızca %1. Kadınların üzerindeki erkek baskısı otomobil içinde de devam ediyor: Otomobilde herhangi bir erkek varken direksiyonda bulunan kadınların %28’i erkeğin mutlaka müdahale ettiğini, %38’i ise müdahale etmese bile etmek istediğini hissettirdiğini söylüyor.

Kadına özgü kişiselleştirme
Renault ve Ipsos KMG işbirliğiyle yapılan “Kadın ve Otomobil” araştırması kadınların da erkekler gibi otomobillerini kişiselleştirmeye önem verdiklerini ortaya koyuyor. Ankete katılan kadınların %81’i bir otomobilin sahibinin kişiliğini yansıttığını belirtirken, %45’i aracının bir kadın olduğunu, %32’si ise erkek olduğunu düşünüyor. Kadınların %39’u ise aracına isim takıyor. Bu isimlerde ağırlık (%13) renkle ilişkilendiriliyor. Beyaz Kuş, Kara Böcek, Maviş gibi isimlerin yanı sıra,  Düldül, Kızım ve Oğlum en yaygın kullanılanlar arasında yer alıyor. Araştırma sonuçlarına göre aracı kişiselleştirmek kadın sürücülerde genellikle hijyenle bağdaştırılıyor. Araçlarının içini kişiselleştirmek için kadın sürücüler oto kokusu (%68) ve süs eşyalarını (%32) tercih ederken, aracın dışı için temizlik ve parlatma ürünlerini (%35) kullanıyor.

Su olmadan asla!
Kadınlar bir şişe suyu ise otomobilin olmazsa olmazı olarak görüyor. %84 oranla otomobilde mutlaka bulundurulan suyu %57 ile parfüm ya da deodorant, %41 ile yedek ayakkabı takip ediyor. Kadınların otomobillerinde bulundurduğu diğer objeler arasında havlu, makyaj malzemesi, giysi, yedek çanta ve iğne-iplik bulunuyor. Kadınların %39’u topuklu ayakkabı giydiğinde otomobil içinde ayakkabılarını değiştirirken, otomobilde kıyafet değiştirdikleri de oluyor. Otomobil içinde nadiren kıyafet değiştiren kadın sürücü oranı %41 iken, sıklıkla kıyafet değiştirenler ise %2 ile azınlıkta kalıyor. Ancak %58’lik genel eğilim otomobilde hiç kıyafet değiştirmeme yönünde.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları