ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Kepek En Büyük Kabusumuz


Saçın uzunluğuna, kısalığına, rengine, yapısına, cinsiyet farkına bakmaksızın hemen hemen herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı saç kepeklenme sorunu, saçların içinde görülebilen hatta bazen omuzlara dökülecek kadar fazlalıkta olan beyaz beyaz pul şeklindeki döküntülerdir.

Saçtaki Kepeklenmenin Nedenleri Nelerdir?
Üç şekilde görülebilir.
Kepeklenme (kuru saçlı deri, gimsi beyaz kepek),
Yağlanma (sebore; yağlı saçlı deri),
Yağlı ekzema (seboreik egzema; yağlı, kırmızı kaşıntılı saçlı deri, sarımsı turuncu kepek ve kabuk).

Nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Sebore bağışıklık sistemi normal olan bireylerde genellikle kalıtsaldır. Seborenin nedeni; yağ bezi üretiminin direk olarak artmasından ötürü değil; yağ bezlerinde gelişen bir kimyasal değişim ve normalin dışında bir keratinizasyon(epidermal hücre çoğalması) artışıdır. Yağ bezi ve ter bezi olan bölgelerde seborenin görülmesi; ter bezinin de önemli bir tetikleyici faktör olabileceği saptanmıştır. Ayrıca mikrobik etmenler de önemlidir. Yağı seven maya mantarları ve bakteriler ortam bulup çoğalmakta ve vücudun verdiği tepkimeyi başlatmaktadırlar. Seboreyi artırıcı faktörler çok çeşitlidir; yorgunluk, stres, düzensiz beslenme, sonbahar – kış dönemi, nem azlığı, basınç değişiklikleri, androjenler, hipofiz bezi değişiklikleri, serebral bozukluklar (Parkinson hastalığı), kalp damar hastalıkları, ilaçlar gibi.

Sağlıklı Bir Saç Derisine Nasıl Sahip Oluruz?
Öncelikle stresten uzak ve sağlıklı beslenerek (A, B ve C vitamininden zengin, katı yağlı gıdalardan uzak) yaşamalıyız. Saçlar açıcı amonyak ve peroksitli boyalar, alkollü solüsyonlar, saç tonikleri gibi kimyasallardan ve yüksek ısıda fön gibi mekanik etmenlerden dolayı aşırı derecede yıpranmaktadır. Saçlar haftada 3 kez düzenli olarak, yaklaşık 38 derece sıcak su ile ve saç tipine uygun bir şampuan ile yıkanmalıdır. Saçların uçlarına saç kremi uygulanmalı ve sonrasında iyice durulanmalıdır. Saçlar yıkandıktan sonra saç diplerine masaj uygulanarak kan dolaşımı hızalandırılabilir.

Yukarıda sayılan kimyasal ve mekanik etmenlere, yaz dönemi de güneş, tuzlu ve klorlu su temaslarına karşı risk altında olan saçlara düzenli olarak koruyucu ürünler, yıpranmış saçlara da bakım yapan nemlendirici ürünler kullanılmalıdır.

Kepek Bir Cilt Problemi midir?
Kepeklenme, saç problemi değil, bir cilt hastalığıdır. Seboreik dermatit veya yağlı egzema toplumda %2-5 oranında ve erkeklerde daha sık görülen kronik tekrarlayıcı bir deri hastalığıdır. Hafif formu daha çok adolesan dönemde görülen grimsi beyaz ince kuru kepeklenme ile giden kaşıntısız bir tablodur. Şiddetli formu ise yenidoğan bebeklerde ve 4-7. dekad arası erişkinlerde görülen, kırmızı yağlı bir saçlı deride sarımsı turuncu kalın kabuklu kaşıntılı bir tablodur.

Çözüm Yolları Nelerdir? Kronik tekrarlayıcı bir durum olmasından ötürü tam bir iyileşme beklenemeyeceği hastalar ile paylaşılmalıdır. Başlangıç tedavisi ile kontrol altına alındıktan sonra idame tedavisi ile yaşam kalitesi düzeltilebilmektedir.

edavide hedefler; seboreyi ve kepekleri gidermek, maya kolonizasyonunu baskılamak, ikincil enfeksiyonu kontrol altına almak, kızarıklık ve kaşıntıyı gidermektir. Düzenli olarak haftada 3 kez kepek şampuanı (%2-5 selenyum disülfid, kükürt, katran, salisilik asit, ketokonazol, siklopiroks, çinko prition, fluosinolon, benzoil peroksit veya rezorsin içerikli..) kullanılmalıdır.

Yakınmaları gidermek için kortizonlu losyonlar, ikincil enfeksiyon kontrolü için antimikrobik ilaçlar tercih edilmelidir. Dışardan sürülecek ilaçlar ile kontrol altına alınamayan şiddetli olgularda ise sistemik antifungal veya isotretinoin kullanılabilmektedir.
Kepek Şampuanları Saçı Matlaştırır mı? Kepek şampuanları saçlı derideki seboreyi ve hızlı epidermal dönüşü azaltmakta bu nedenle de ikincil olarak kuruluk, matlık, zamanla da saçta dökülme gelişebilmektedir. Bu şampuanlara eklenen çeşitli nemlendirici ürünler ile parlak, dökülmeyen ve canlı sağlıklı saçlara kavuşmak mümkündür.
Kepek Şampuanı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Kepek Şampuanlarının İçeriği:
Bu şampuanların bir kısmı reçeteli ilaç olarak yüksek konsantrasyonda bulunmaktadır. Reçetesiz alınabilecek olanlar ise daha düşük konsantrasyondadır.

%2-5 Selenyum disülfid, kükürt ve katran içerikli şampuanlar epidermal proliferasyonu azaltırlar. Salisilik asit epidermisin üst tabaka hücreleri arası bağlarını eritir. Ketokonazol içerikli şampuan en etkili antifungal ilaçtır. Çinko prition ise sitotoksiktir(hücre ölümü). Bu şampuanlara eklenen çeşitli nemlendirici ürünler ile parlak, dökülmeyen ve canlı sağlıklı saçlara kavuşmak mümkündür.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları