ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Kardeş Kıskançlığı

Kardeş kıskançlığı, aileye yeni bir üye katıldığında neredeyse her yardım çanlarının çaldığını gösterebilir.
Kıskançlık içgüdüsel olarak hepimizde varolan ve temelinde sevdiklerimizi paylaşamama dürtüsünü barındıran bir duygudur. Yaşamın her döneminde
görülebilen bu durum çocukluk yıllarında daha yoğun yaşanır ve kendini çok daha net bir şekilde gösterir. Kardeş kıskançlığı da çocukların hemen hemen hepsinde farklı oranlarda da olsa hissedilebilen doğal bir süreçtir. Ancak bunun dışa vurumunun şiddeti ve şekli çocuğun durumunun da ciddiyetini ortaya koyar.

Çocuk hangi endişeleri taşır?
O güne kadar tek başına ilgi odağı olan çocuk yeni bir kardeşin gelmesiyle ailesinden gördüğü sevgi ve ilginin tehdit altında olduğunu hisseder. Bu ikinci plana atılmışlık hissi ve sevgiyi paylaşma zorunluluğu çocukta farklı kaygılara ve tepkilere neden olabilir. Anne babanın davranışşekline ve yaş farkına bağlı olarak farklılık gösteren kıskançlık yoğunluğu çocuğu aşırı davranışlara itebilir.

Nasıl davranışlar gösterebilir?
Temelde huzursuz ve hırçın davranışlar sergileyen çocuk anneden uzaklaşabilir, iştahında ve uyku düzeninde bozukluklar olabilir. Kardeşine gösterilen ilgiyi kıskandığı için daha önceden gerekmeyen tuvalet bakımı gibi ihtiyaçları tekrarlayabilir. Sık sık annesinin ve babasının sevgisini sorgulayan çocuk bunu doğrudan ve dolaylı yollardan ölçmeye çalışır. Okula gitme konusunda problem yaşayabilir. Kıskançlığın daha yoğun olduğu durumlarda davranışların şiddeti de artabilir. Anne-babaya ve çevreye karşı sözlü ya da fiziksel tepki, söz dinlememe, insanlardan uzaklaşma, kardeşine karşı olan olumsuz hisleri yansıtma gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir.

Anne-baba ne yapmalı?
Oluşabilecek kıskançlık durumunu öngörerek belki ailenin yeni üyesi daha dünyaya gelmeden çocuk yakında meydana gelecek değişiklikler konusunda bilgilendirilebilir. Kendisi doğduğunda da aynışeylerin yaşandığından bahsedilerek bebek üzerinde yoğunlaşacak ilginin bebeğin ihtiyaçlarından kaynaklandığı anlatılabilir. Kardeşi doğduktan sonra sevgi ve paylaşım köprüleri kurmak için bebeğin kendisine de ihtiyacı olduğu söylenerek çocuğa bebekle ilgili ufak sorumluluklar verilebilir. Ancak yapılacak en temel şey bu kıskançlık duygusuyla savaşmak yerine öncelikle bu duyguyu doğal karşılayarak kabul etmektir. Böylece çocuk daha sonra atılacak adımlara eskisi gibi direnç göstermeden uyum sağlamaya çalışacaktır. 


 

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

bence bütün çocuklar bu kıskançlığı iyi yada kötü bir şekilde yaşıyor

nıluferdonmez - 17-08-2011 12:29
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları