ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Kahve Hakkında Herşey


Kahvenin yararı olduğu kadar zararı da var. Kahveyi fazla tüketmemeye dikkat edin. İşte kahve hakkında bilmedikleriniz...

Artıları

-Uyarıcı etkisi vardır. Sabahları uyanmaya yardımcı olur, konstantrasyonu artırır.

-Böbrek taşı oluşum riskini azaltır. Bu konuda tersi iddialar olsa da, sağlık çalışanları arasında yapılan bir araştırmada, böbrek taşı rahatsızlığının kahve içmeyenler arasında daha sık görüldüğü ortya çıkmış. Bunun nedeni, kahvenin diüretik etkisine bağlanıyor.

-Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, fiziksel egzersizle birlikte ölçülü kahve tüketimi, güneşin ultraviyole ışınlarının yol açtığı kanserojen etkileri ortadan kaldırabiliyor.
Eksileri

-Kahve, ülseri tetikliyor ve midenim asit salgılamasını uyarıyor. Bu nedenle mide hastalarının günde 2 fincanı geçmemeleri gerekiyor.

-Aşırı kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebiliyor. Düzensiz kalp atışları ve kalp çarpıntısına neden olabiliyor. Doktorlar özellikle kalp hastalarının sınırlı miktarda kahve içmelerini tavsiye ediyor.

-Amerika’da yapılan araştırmalarda, yemek zamanalarında yükselen kan şekeriyle birlikte tüketilen kahvenin şeker hastalığını olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı. Uzmanlar şeker hastalarının  da kahveyi sınırlı tüketmesini öneriyorlar.

-İçerdiği kafein nedeniyle bağımlılık yapabiliyor.

-Düzenli olarak günde dört-beş bardak kahve içenler üzerinde yapılan araştırmalarda, yüksek miktarda kahve tüketiminn tansiyonu hızla yükselttiği görüldü.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

itiraf ediyorum ben bir kahve koliğim

güliz - 04-09-2011 07:35
aşırıya kaçmamakla birlikte günde bir iki fincan içiyorum

nıluferdonmez - 02-09-2011 09:57
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları