ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

İtalyanlarla öyle çok ortak noktamız var ki!

 

Türkler ve İtalyanlar hakkında blog.prontotour.com'un yaptığı araştırma göre, iki millet birbirlerine neredeyse kardeş kadar benzer özelliklere sahipler. Bu benzerlikler arasında kabarmış kız isteme ve kalabalık düğün ritüeli, milliyetçilik duygusu, geleneksel aile bağlarına önem verme, misafirperverlik, sıcakkanlılık, her şeyi abartarak konuşma, büyüklere saygı ve küçüklere sevgi anlayışı, trafikte yaşanan diyaloglar, yeme-içme, mutfak kültürü olarak boğazımıza düşkün oluşumuz yer alıyor.

 

İtalya'ya seyahat edenlerin kendilerini Türkiye'de gibi hissedecekleri üç ilginç bölge bulunuyor. Bunlardan ilki, İtalya'nın kuzeyinde bulunan ve Türk kasabası diye adlandırılan Moena.

 

Araştırmaya göre, bu kasabada yaşayanlar kendilerinin Türk olduğunu iddia edip, Türk gelenek ve göreneklerine göre yaşıyor.

 

Erkeklerin Bıyık bırakıp Osmanlı kıyafetleri giydiği bu kasabada her yıl düzenli olarak Türk festivali düzenleniyor. İşin en ilginç yanı ise kasaba halkının tek kelime bile Türkçe bilmiyor olması.

 

İtalya'nın güneyinde bulunan iki bölge ise yerleşim açısından ciddi benzerlikler taşıyor. Bunlardan ilki Matera şehrinde bulunan Sassi di Matera semti.

 

Türkiye'deki Kapadokya'nın birebir aynısı olan semt, volkanik tüflerin oyularak ev ve kilise haline getirildiği bir yerleşim yeridir.

 

UNESCO tarafından koruma altına alınmış bu semti ziyaret edenler, çektikleri fotoğrafları sosyal medyada İtalya'nın Kapadokya'sı olarak paylaşıyor. Söz konusu diğer bölge ise, Taranto şehrine yaklaşık 45 dakika mesafedeki Alberobello bölgesi.

 

Burada bulunan evlerse Harran evlerinin birebir kopyası şeklindedir. Bölgeyi ziyaret eden Türkler "trullo" adı verilen bu evleri gördüğünde Harran evlerine olan benzerliği nedeniyle şaşkınlığını gizleyemiyor.

 

 

Kaynak : IVillage Türkiye

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları