ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

İşte Kanserin İlacı


Hafif tempolu koşu anlamına gelen Jogging, koşma ile yürüme arası bir spor. Ritmik ve sabit bir hızda uzun mesafe koşusu diyebileceğimiz jogging, her yerde yapılabilen ve kolay bir spor olduğu için yaygınlaşmakta.

Uzmanlar, joggingin kalbe iyi geldiğini ve vücudu kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı daha dirençli kıldığını belirtiyorlar. Bisiklete binmek gibi artı bir araç gerektirmediği için hafif tempolu koşu, kardiyovisküler bir egzersiz olarak daha çok tercih ediliyor. Üstelik, yaılan kalorinin bir saatlik koşuya eşdeğerde olabilmesi için 2.5 saat pedal çevirmek gerekiyor.

Alman Bunte Dergisi'nde yer alan bir araştırmaya göre, dört hafta süreyle her sabah jogging yaptığınız takdirde, bu sporun bağımlısı haline geliyorsunuz. Almanya'da bugün 7.5 milyon insanın her sabah koştuğunu belirten Bunte Dergisi, aynı ABD Başkanı Bill Clinton gibi, Alman siyaset sahnesindeki çok sayıda politikacının da her sabah jogging yaptığını yazdı. Bu ünlü politikacılar arasında Yeşiller'in, bir zamanlar aşırı şişman olan lideri Joschka Fischer, Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ve Sosyal Demokrat Parti Lideri Oskar Lafontaine de yer alıyor.

Jogging yapan ünlüler arasında dünyaca tanınmış pek çok isim var: Madonna, Cindy Crawford, Mick Jagger ilk akla gelenler. Formula 1 yarışçıcı Michael Schumacher'ın antrenman programında da jogging mutlaka bulunuyor. Black Eyed Peas grubunun beğenilen vokali Fergie de düzenli biçimde jogging yapan ünlülerden. Koşunun yararlarını sıralarsak:

1.Bir dakikada 10 kalori, saatte 600 kalori yakılıyor.
2.Kandaki yağ oranı üzerinde olumlu etkisi bulunuyor, kanı sulandırıyor. Kalp krizi riskini azaltıyor.
3.Koşan insanlar, daha az acıktığı için, şeker hastalarının iştahı da frenlenmiş oluyor.
4.Nabzı düşürüyor. Kalp daha ekonomik çalışıyor ve daha uzun yaşıyor.
5.Düşünceyi keskinleştiriyor, çünkü beyine daha fazla kan gidiyor.
6.Beyinde mutluluk hormonu serotonin salgılanmasına yol açtığı için insanı neşelendiriyor.
7.Kemik erimesini geciktiriyor. Bu nedenle de orta yaştaki kadınlar için birebir spor kabul ediliyor.
8.Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bünyeyi soğuk algınlığına karşı güçlendirdiği gibi kanseri de önlüyor.

Ufak bir uyarı…Koşu veya yürüyüş yaparken özellikle yaz aylarında güneş etkisinin daha az olduğu sabah veya akşam saatlerini tercih etmelisiniz. Nemin ve sıcaklığın fazla olmadığı saatlerde daha büyük keyifle ve hasta olmadan koşabilirsiniz.
Kıyafetinizin terletmeyen veya nemi emen cinsten olmasına, kıyafetlerinizin rahat hareket etmeniz için fazla bol olmamasına özen gösterin.  Profesyonel koşu ayakkabılarının ayağınızdaki, dizlerinizdeki ve sırt – bel bölgenizdeki baskıyı azaltarak zeminin negatif etkilerini azaltacağını ve koşuyu keyifli hale getireceğini de size hatırlatalım.  Saucony veya Salomon gibi markalar sadece koşu üzerine uzmanlaşmışlardır, koşuya başlamadan önce iyi bir ayakkabı almayı ihmal etmeyin.
 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

çok güzel bir haber

nıluferdonmez - 18-08-2011 10:28
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları