ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

İşte Güveninizi Artıran Öneriler

Uzun yıllardır kariyer koçluğu yapan Amerika'lı Linda Griffin,  “Geçen haftalarda iş dünyası ve hayat koçları için organize edilen bir profesyonel gelişim konferansına katıldım.  Tüm konuşmacılar farklı konulara değindiler ve her birinin konuşma tarzı farklıydı. Kimi powerpoint slidelar kullanırken kim elinde notları bile olmadan konuşmalarını yaptı. Dinleyiciler arasında otururken farkettim ki hepsinin ortak bir özelliği vardı. Her biri kendinden çok emin di ve kendi alanlarında uzmanlar dı. Kendilerine olan güvenleri  çok güzel bir mesajı tercüme ediyordu ve dinleyicilerinin ilgisini çekip dikkatlerini toplamalarını sağladı.” Kendi işinize sahip olduğunuzda, devamlı rakipleriniz arasından sıyrılmanın bir yolunu düşünür durursunuz. Bir çalışan ya da yönetici olarak bugüne kadar yaptığınız işlere ve başarılarınıza CV'nizde nasıl yer verirseniz  sizinle aynı tecrübeye sahip diğer kişiler arasında öne çıkmayı başarabileceğinizi düşünürsünüz.

İnanıyorum ki işin sırrı kendinize olan güveniniz  ve niteliklerinizle uzmanlığınızın şirketinize ve müşterilerinize kattığı değer.
Kendine güven, doğuştan gelen bir özellik değil. Ama kesinlikle öğrenebileceğiniz bir özellik ve ne kadar pratik yaparsınız, kendinize olan güveniniz okadar artacaktır.

Dünyanın ilk ve en büyük kariyer sitesi Monster'dan daha kendine güvenir olmanız- gözükmeniz-hissetmeniz için 6 öneri:

1- Hangi konularda en iyi olduğunuzu keşfedin ve bunu sermayeniz haline getirin. Kendi  mesleğiniz yada yapmakta olduğunuz işinizin bir alanında uzmanlaşmaya karar verin.

2- Uzmanlık alanınızla ilgili bir konu gündeme geldiğinde, yerinizi alın ve fikirlerinizi diğerleriyle paylaşın. Arkanıza yaslanıp diğerlerinin hangi yönü seçeceğini beklemeyin.

3-
Fikirlerinizi çekinerek ve özür dileyerek söylemeyin. Dik oturun yada ayakta dik durun ve lafları ağzınızda fazla gevelemeden direkt konuşun.

4- Övgüleri nazikçe kabul edin. Çok çaba ve zaman sarf ederek tamamladığınız projeler hakkında  “Kim olsa yapardı” gibi şeyler söylemeyin.

5-
Hatalarınızı kabul edin. Yanlış bir karar aldığınızda, hatanızı kabullenip bundan bir ders çıkarıp hayatınıza devam edin. Kötü şeylerin üzerinde fazla durmayın.

6-
Kendinize fazla güvenir gözükmeyin. Eğer stajyerseniz CEO pozisyonuna başvurmanız için biraz daha tecrübe kazanmanız gerekiyor demektir.

Kendinize güvenir gözüktüğünüzde başkalarına da kendine güven konusunda ilham verirsiniz ve başarılı olma yolunda ilerlersiniz.İşte Monster'dan kriz döneminde iş arayışında olan adaylara öneriler:

* Net hedefler belirleyin

Hedefleriniz ulaşılabilir ve gerçekçi olmalı, üzerinizde ağarlık yartmamalı. Hedeflerinizin rolü, sizi uzun ve kısa vadede varmak istediğiniz yere ulaştıracak itici güç olmalı. 2009 yılında yeni işinizde olmak istediğiniz bir tarih belirleyin ve kendinize sorun; bu tarihte ve önümüzeki 5 yıl içinde kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?  Hedeflerinize ulaşmak için bir tarih belirlemek, bilinç altınıza hedefinizle ilgili ciddi olduğunuzun mesajını verir. Adım adım ilerleyin ve öncelikle kendinize haftalık hedefler koyun. Bu hedefleri belirlerken,  asıl amacınıza uygun olduklarından emin olun. Her hafta listenizdeki tüm hedefleri tamamlamış olmak zorunda diilsiniz. Araştırmalar , yapılması gerekenler listesi tutan kişilerin, eninde sonunda listeledikleri maddelerin coğunu gerçekleştirdiklerini kanıtlıyor. Bu size başarmışlık duygusu verecek ve ilerleme kaydettiğiniz için motive olacaksınız.
 
* Kendinizi efektif şekilde pazarlayın.

Gerçekten hangi işi gerçekten istediğinizi anlamanız ve bu işe nasıl sahip olabileceğinizi planlamanız çok önemli.
İş avı- adı üstünde- sizin için doğru olan işi avlamak demek. Bunu yapmanın en iyi yolu, düzenli olarak mevcut iş olanaklarını online araştırmak, ancak bu rekabet ortamında hayallerinizin işini size garantileyemeyecektir.  Başarılı olmak istiyorsanız, araştırmanızın her yönüyle dikkatli bir şekilde planlamanız gerekiyor. CV'nizin dikkat çekmesi için baştan bir gözden geçirmeye ihtiyacı var mı? İş görüşmeleriniz için önceden düzgün bir şekilde hazırlanıyor musunuz yoksa görüşmenizden bir gece önce şirketin web sitesinde şöyle bir göz mü atıyorsunuz? İş bağlantıları kurma  becerilerinizi tazeleyin , profesyoneller, arkadaşlarınız ve aileniz CV'nizi gözden geçirsin ve gerçekten çalışmak istediğiniz şirketlere birkaç  pro-aktif  başvuruda bulunmayı deneyin.

* Zamanınızı efektif kullanın.

Keyif almadığınız bir işte yoğun çalıştığınız bir günden sonra, genelde eve gidip dinlenmek ve işten kopma ihtiyacı duyarsınız. Yeni bir iş aramaya zamanınız yokmuş gibi gözükür. Bugünün işini yarına bırakmayın. Sizin de Richard Branson ve Bill Gates gibi 24 saatiniz var– tek ihtiyacınız olan zamanınızı daha verimli kullanmak. Bundan sonra canınız Avrupa Yakası seyretmek istediğinde kendinize şu soruyu sorun:   Bunu yapmak, hayatımı iyileştirmeme ve istediğim işi bulmama yardımcı olacak mı?”Eğer cevap “Hayır” sa (ki tahminimizce öyledir) , bu zamanı araştırmaya başlamak için kullanın. İş avına ayırdığınız zaman ne kadar çoksa, aradığınız işi bulma şansınız da okadar yüksektir.
 


* Taktiklerinizi ‘parlatın'

İş aramak, devam eden bir süreç olduğu için, düzeli olarak gözden geçirme gerektirir. Eğer 50 işe başvurduysanız ve hiç cevap alamadıysanız, birşeylerin yanlış olduğu ortadadır.
Kariyerinizde edindiğiniz deneyimler ve becerileriniz, başvurduğunuz işlere uygun mu? İş verenler, fazla nitelikli olan adaylar kadar az nitelikli adaylara karşı da ihtiyatlıdırlar, bu nedenle başvurularınızı doğru hedefleyin ve başvurduğunuz iş için en uygun aday olduğunuzu gösterin. CV'nizi rastgele heryere göndermek, çok nadiren istediğiniz sonucu almanızı sağlar , bu yüzden CV göndermeye daha az, size uygun ilanları bulmaya daha çok zaman ayırın. Gönderdiğiniz her CV'nin, başvurduğunuz işin tanımına uygun olması , işverenin dikkatini çekecektir. Eğer istediğiniz geri dönüşü alamıyorsanız, bazı ekstra eğitim kurslarına gitmeye hazır olun. Ufak bir yatırımla (zaman ya da para) , gideceğiniz faydalı bir kurs , uzun vadede size önemli artılar kazandıracaktır.

* Asla vazgeçmeyin

İş arayanların yaklaşık üçte biri, ilk iki ay içinde pes ediyor çünkü genelde yeni bir iş bulmanın çok kolay ve çabuk olduğu düşünülüyor. Ancak çok nadiren bu mümkündür- hızlı çözüm , köklü çözüm demek değildir. Başarılı ve başarısız iş arayan arasındaki fark, doğru şirketten doğru teklifi alana kadar, reddedildikleri için cesaretlerini kaybetmeyi reddetmeleridir. Herşeyden önce, reddedilmeyi kişisel algılamayın. Yıldızları parlamadan önce, Thomas Edison,  Beatles ve J.K. Rowling, kariyerlerinin daha başlarındayken , defalarca geri çevrilmişlerdi.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

benim için çok faydalı bir bilgi çok ama çok teşekkürler

esmossa - 04-06-2010 07:28
güvenin yanında iradede gerekiyor pes etmemek hedefe varabilmek için

nevince - 24-02-2010 12:02
güven en önemlid uygulardan biri kendime güveniyorum bir çok konuda güvenmediklerimde ise bunu söyliyebiliyorum bu da güzel

cicikan - 04-01-2010 07:32
güven cok önemli insan her konuda kendine güven duymalı

NEVİN41 - 01-01-2010 02:49
güzel paylaşım

gülirana - 31-12-2009 12:40
uygulamak lazım dicem ama zaten ister istemez insan uyguluyor

alleez - 30-12-2009 10:58
güzel bir yazı

aysell - 30-12-2009 07:54
eşimin bu yazıyı okuması lazım kendine güven çok önemli

emineburak - 29-12-2009 02:06
kaiyer sitesine göre kendimizi güvenilir hissetmek 6 kuralı varmış. bu 6 kuralda bence mantıklı gibi

dino - 25-12-2009 06:41
iş hayatı zoorrr

gungem - 24-12-2009 03:53
çok faydalı bilgiler uygulamak başarıya götürür

mehtap - 24-12-2009 12:23
asla vazgeçmeyin ve kendinize güvenin bence en dogruya ulaşabilirsiniz.

eylem - 24-12-2009 10:24
kendi güvenmek özgüvenin olduğu anlamındadır

dino - 23-12-2009 06:04
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları