ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

İşte Aşkın Bedeli!

Uzmanlar, bir sevgilinin maliyetinin iki yakın arkadaşa mal olduğunu belirtti. Yani bir sevgiliniz olacaksa iki çok yakın arkadaşınızı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Romantik bir ilişkiye başlarken çok yakın arkadaşlarınızdan ikisini feda etmeniz gerektiği bilimsel olarak kanıtlandı. Arkadaşlardan biri ilişkinin ilk başlarında feda edilebilirken,  diğerinin de gitmesi çok uzun sürmüyor.Genel olarak insanların en fazla 5 yakın arkadaşı olabiliyor. Araştırmayı sunan Oxford Üniversitesi Profesörü Robin Dunbar,sadece romantik bir ilişkinin gerçekten iki arkadaşınızı kaybetmenize neden olduğunu ispatlamak istediklerini belirtti.

Dunbar, 'Sevgiliniz varsa diğer iki arkadaşınız kadar hayatınızda yer kaplıyor. Bu yüzden sıkı yakın arkadaşlarınızdan ikinize zaman ayırmamaya başlıyorsunuz. Görüşemediğiniz arkadaşınızla duygusal bağınız zamanla azalıyor ve artık görüşmemeye başlıyorsunuz. Bilimsel olarak tespit ettiğimiz bu bilgi bizi de oldukça şaşırttı' dedi. Araştırmada kadınların erkeklerden daha sosyal olmasına rağmen aynı sayıda yakın arkadaşı sevgilisine tercih ettiği belirlendi.

Profesör Dunbar'ın 'Dunbar'ın sayısı' olarak bilinen tezine göre sosyal hayatta insanın sadece 150 kişiyle bağlantısı olabilir. Araştırmaya 18-60 yaş arasında 100 kadın ve erkek katıldı.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

bende arkadaşlıkların bittiği fikrine katılıyorum

naime - 20-09-2010 06:38
katılıyorum doğru söyluyorlar

mehtap - 16-09-2010 07:49
gerçektende sevgilin olunca bazı arkadaşlıklar bitiyor katılıyorum.bence bu yazıyı herkes okumalı


cenan - 16-09-2010 10:14
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları