ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

İnsanların En Küçük Düşmanları


Özellikle yaz aylarında ve kuraklık dönemlerde ortaya çıkan 'küçük vampirler' ile mücadele için ülkemizde ve tüm dünyada kullanılan çeşitli yöntemlere milyonlarca dolar harcanıyor.

Fil hastalığı, ateşli hastalık, sarıhumma, cilt hastalıkları, beyin iltihabı, Nil humması, grip virüsü gibi hastalıkları bulaştırma riski taşıyan sivrisinekler, sadece kaşıntı ve sesle de pek çoğumuzu delirtme konusunda da bulaşıcı olabiliyorlar.

B vitamini eksikliği, spor sonrası laktik asit birikimi, vücut ısısı yüksekliği, terleme, çiçeksi ve şekerli parfümler, hamileler, adet gören kadınlar, çocuklar, sarışın ve kızıllar, sivrisinekler için cazibe merkezleri.  Sivrisineklerin en hoşlandıkları kan grubunun A RH + olduğunu söyleyen araştırmalar da bulunmakta.

Küçük Vampirlere Karşı Sarımsak
İsveçli köylü Rolf Lunden, faydalı bir buluşa imza atarak evinin dört bir yanına sarmısak yağı koyduğu zaman sivrisineklerin 50 metre yaklaşamadıklarını tespit etmiştir. Sarımsak yağını evinizin veya bahçenizin çevresine yerleştirmeniz küçük vampirleri uzak tutmanın kesin yollarından.

Sarımsağın çok tüketildiği Afrika ülkelerinde sivrisinekler dolayısıyla yayılan bulaşıcı hastalıkların daha az yayıldığı, dahası sivrisinek ısırıklarının daha az gözlemlendiği uzmanlar tarafından bildiriliyor.

Sarımsak Kokusu yerine Limon Kokulu Citrosa
Sivrisineğe karşı 1989 yılında sardunya ve Çin otunun melezlenmesiyle ortaya çıkartılan Citrosa adlı bitki, etrafa limon kokusu veriyor. Sadece sivrisinek değil, ışığa gelen tüm uçan böcekler üzerinde de etkili.
Yatarken yapraklarına dokunulup vücudun açık yerlerine sürülerek, 8 ila 12 saat sivrisinekleri uzak tutmak mümkün. ABD, Japonya ve Kanada'da büyük rağbet görüyor.

Fesleğen ve Reyhan da sivrisineklerin kokusundan hoşlanmadığı bitkilerden. Traş sonrası losyonların ve çiçeksi parfümlerin kokusu sivrisinekleri cezbedebilir. Geceleri tercih edilmemeli.

Açıkta durgun su bırakmamak sivrisineklerin daha bol olduğu yeşil alanlarda sivrisinekleri uzak tutacaktır.  Sineksavar spreyler alırken içeriğinde Deet maddesi olmasına dikkat edin. Bu kimyasal madde size daha çok yüksek koruma sağlayacaktır.

Cibinlik veya Kıyafetlerinizle korunun.
Yatağınızın etrafını bir cibinlik ile kapatabilirsiniz. Bu sayede yanınıza yaklaşamazlar. Havalandırmayı yatağınıza yakın tutmanız da esintiye karşı koyamayan sivrisinekleri püskürtecektir.

Sivrisineklerin Sevmediği Kıyafetler
Desensiz ve düz elbiseler sivrisineklerin daha az dikkatini çeker. Sivrisinek Kovucu - Anti-Mosquito Teözellikli kumaşlar seçkin bazı outdoor markalarında kullanılmaktadır. Lafuma gibi markaların bazı gömlek modellerinde, teri emen Dry-Away özelliğin yanısıra Mosquito-away özelliğini de görmek mümkün. Bu zamanının öncüsü gömlekleri, Sporcum.com’dan ücretsiz kargoyla alabilir, yine bedel ödemeden değiştirme olanağından yararlanabilirsiniz.
 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

evet sinek türleri en çok da veba mikrobunu yaymakta ustalar

güliz - 23-09-2011 01:23
evet yazın korkulu rüyası sivriler ,bazısı çok mikrobik olabiliyor

nıluferdonmez - 08-09-2011 04:36
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları