ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

İleri Yaşlarda Diş SağlığıDişleriniz, evde yapılan düzenli bakım ve düzenli diş muayeneleri ile bir ömür boyu sağlıklı kalabilir. Hangi yaşta olursanız olun, florürlü diş macunu ile günde iki kere dişlerinizi fırçalayarak, günde bir kere diş ipi kullanarak ve profesyonel temizlik ve diş muayenesi için düzenli olarak diş hekimine giderek dişlerinizi ve diş etlerinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

İleri yaşlarda bilmem gerekenler nelerdir?
Dişlerinizi düzenli olarak fırçalasanız ve diş ipi kullansanız bile, orta yaşlara geldiğinizde ağız sağlığınız ile ilgili bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Takma dişlerin kullanılması, ilaç kullanımı ve genel sağlık durumu, birçok kişinin karşılaştığı sorunlardan birkaçıdır. Diş hekiminiz ve doktorunuz başarılı bir şekilde bunları engellemenize yardımcı olabilir.

•Çürükler ve dişlerin kök yüzeylerindeki çürük, ileri yaşlardaki yetişkinlerde daha yaygın hale gelir. Bu yüzden florürlü diş macunu ile dişleri fırçalamak, günde bir kere diş ipi kullanmak ve düzenli olarak diş hekimine gitmek önemlidir.

•Hassasiyet yaş ilerledikçe artan bir problem olabilir. Zamanla diş eti çekilir ve mine ile kaplı olmayan kök yüzeyleri ortaya çıkar. Bu yüzeyler, özellikle soğuk veya sıcak yiyecek veya içeceklerden dolayı ağrımaya eğilimlidirler. Soğuk hava gibi sert koşullarda, ekşi ve tatlı içecekler ve yiyeceklere karşı hassasiyet meydana gelebilir. Hassasiyet yaşarsanız, hassas dişler için üretilmiş bir diş macunu deneyin. Problem devam ederse, bir diş hekimine başvurun, çünkü hassasiyet; çürük, kırık veya çatlak bir diş gibi daha ciddi bir durumun göstergesi olabilir.

•Ağız kuruluğu ileri yaşlarda görülen yaygın bir durumdur ve ilaçlar veya belirli tıbbi rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Tedavi edilmediğinde, ağız kuruluğu dişlerinize zarar verebilir. Diş hekiminiz, ağzınızı nemlendirmek için çeşitli yöntemler, ağız kuruluğu ile ilgili problemlerin önlenmesine yardımcı olmak için uygun tedaviler veya ilaçlar tavsiye edebilir.

•Şeker hastalığı, kalp hastalığı, veya kanser gibi mevcut sağlık durumları, ağız sağlığınızı etkileyebilir. Diş hekiminize genel sağlık sorunlarınızı mutlaka söyleyin. Böylece, diş hekiminiz genel durumunuzu anlar ve özel gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olabilir.

•Takma dişler ileri yaşlarda hayatı daha da kolaylaştırabilir ama özel bakım gerektirirler. Diş hekiminizin talimatlarına uyun ve herhangi bir problem olursa kendisine danışın. Uzun süreli takma diş kullananların her yıl diş muayenesi yaptırmaları önerilir. Diş eti hastalığı her yaşta insanı, özellikle 40 yaşın üzerindeki insanları etkileyebilen ciddi bir durumdur. Aşağıdaki faktörlerin çoğu diş eti hastalığının şiddetini arttırabilir:

•Kötü beslenme
•Yetersiz ağız bakımı
•Şeker hastalığı, kalp hastalığı veya kanser gibi sistemik hastalıklar
•Stres ve sigara gibi çevresel faktörler
•Diş eti durumunu etkileyebilen belirli ilaçlar

Diş eti hastalığının erken safhaları tedavi edilebildiğinden dolayı, erken teşhis önemlidir. Düzenli diş muayenesi, diş eti hastalığının erken teşhis edilmesini sağlayabilir ve tedavisini garanti edebilir. Doğru ağız bakımı uygulayarak diş eti hastalığının gelişmesini önlemek kolaydır.

Kuronlar ve köprüler hasarlı dişleri kuvvetlendirmek veya eksik olanların yerine geçmek için kullanılır. Kuron, hasarlı bir dişi tamamen örter veya “kaplar”. Hasarlı bir dişi kuvvetlendirmenin yanı sıra kuron, dişin görünümünü, şeklini veya hizalamasını düzeltmek için de kullanılabilir. Köprüler, genellikle eksik olan bir veya birden fazla dişin yerine yapılırlar; dişlerin eksik olduğu alanı doldururlar. Köprüler, doğal dişlere tutunarak boş alanı doldururlar.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları