ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

İdrar Kaçırma Tedavisi


 

İdrarını tutamayanlar bu iki tedaviyi mutlaka okuyun: Botoks ve Manyetik Sandalye


1. Gün içinde iki saatte birden daha fazla mı idrara çıkıyorsunuz?

2. Yattıktan sonra bir kereden fazla idrara çıkıyor musunuz?

3. Sıkıştığınız zaman tuvalete yetişmekte güçlük çekiyor musunuz?

4. Her gittiğiniz yerde tuvalet arıyor musunuz?

5. Tuvalete yetişemeyeceğinizi hissettiren "tetikleyiciler" var mı? (Akan su, tuvalet kapısının kilitli olması gibi).

6. İdrar torbanız yaşamınızı kötü yönde etkilemeye başladı mı?


Yukarıdaki sorulardan en az birine cevabınız evet ise bu durum, idrar kontrolünü kaybettiğiniz anlamına gelir. Ancak şunu bilmeniz gerekir ki: sık idrara çıkma ve idrar kaçırma kolayca tedavi edilebilir bir durumdur.

Diyetinizde yapacağımız basit düzenlemeler, idrar torbası egzersizleri, pelvik kas eksersizi ve ilaç tedavisinin hastaların yaşam kalitelerini iyileştirdiğine değinen Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ates Karateke "Bu tedavilerin etkili olmadığı çok ciddi olguları, botulinum toksini(Botox) idrar torbası kasına enjekte ederek tedavi edebiliyoruz. Bu olgularda manyetik sandalye tedavimize çok yardımcı olmaktadır" dedi.

 


Manyetik sandalye için haftada 2 kez 20 dakika yeterli
Çok yeni bir tedavi yöntemi olan manyetik sandalyenin herhangi bir yan etkisi yoktur. Haftada 2 kez 8-10 hafta uygulanmaktadır. Hemşire tarafından doktorun öngördüğü şekilde uygulanır. Her tip idrar kaçırmada etkilidir. Ayak üstünden yapacağımız posterior tibial sinirin uyarılması ile dirençli olgular da tedavi edilmektedir.

Elbiselerinizle uygulanan kolay ve ağrısız bir yöntem
Manyetik sandalye adı verilen manyetik dalgalarla tedavide pelvik taban kasları ve sinirleri aralıklı olarak manyetik dalgalarla uyarılmaktadır. Kaslar her manyetik dalgada kasılır ve sonrasında gevşer. Hasta tedavi süresince pelvik taban kaslarının kasılıp gevşediğini hisseder.
Bu uyarı idrar boşaltım kanalının tonusunu artırır, idrar torbasının kasılmasını azaltır ve pelvik taban kaslarını güçlendirir.

Hastaya diğer konservatif tedavi yöntemlerindeki gibi vajene ya da rektuma herhangi bir alet uygulanmadığına vurgu yapan Prof. Karateke, "Hasta bir sandalyede 20 dakika süreyle elbiseleri ile oturur. İdrar kaçırmaya, gaz ve dışkı kaçırma da eşlik ediyorsa bu şikayetler de tedavi sonrasında düzeltilebilmektedir" dedi.


Cinsel fonksiyon bozukluklarında da etkili
Tedavi sırasında ve sonrasında hasta ağrı duymaz. Tedavi biçimi hastanın şikayetine göre mutlaka hekim tarafından düzenlenmelidir. Manyetik tedavinin hekim tarafından öğretilen pelvik taban egzersizleriyle desteklenmesi başarıyı artırmaktadır.


Manyetik tedavi yalnızca idrar kaçırmada değil, orgazm problemlerinde, cinsel fonksiyon bozukluklarında gaz ve dışkı kaçırmada, gece idrar kaçırmada, uzun süreli kasık ağrısında uygulanmaktadır.


Sadece bu kişiler kullanmamalı!
Manyetik sandalye kalça protezi, kalp pili ve ciddi aritmisi olanlarda kullanılmamalıdır.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları